Ders Notları

Geçmiş dönemlerde insanlar, bir bölgeyi yerleşim yeri olarak tercih ederken nelere dikkat etmiş olabilirler?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Geçmiş dönemlerde insanlar, bir bölgeyi yerleşim yeri olarak tercih ederken nelere dikkat etmiş olabilirler? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Tarihin ilk çağlarından günümüze doğru ele alacak olursak bu konuyu İlk çağlarda insan oğlu hayatını avcılıkla geçindirmekteydi. Bundan dolayı yerleşik bir hayatı bulunmamaktaydı.
İlerleyen dönemlerde hayvanların evcilleştirilmesi ve tahılın yetiştirilmesi ile birlikte yerleşik hayata geçirilmeye başlanmıştır. Yerleşik Hayata geçe bilmek için tarım yapılabilecek sulak alanlar göz önünde bulundurmuştur. Hayvancılıkta ise büyük verimli meralar tercih edilmiştir.
İlk kurulan şehirlere dikkat ettiğimiz zaman su kenarlarında verimli arazi üzerinde ve de ticaretin ortaya çıkmasıyla doğal liman olabilecek sahil kesimlerindedir. Yerleştim için bir diğer etken de mevsimdir mevsiminin sert geçtiği yerlerde şehirleşme daha az iken ılıman dört mevsimin yaşanabildiği yerlerde şehirleşme ve yaşam daha fazla olmuştur. Ondan dolayı İlk çağda şehirler Ege kıyılarında bulunmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tarihteki birçok medeniyetler kurmuş oldukları ve yaşam alanlarını oluşturmuş oldukları alanlarda genellikle suyun olduğu verimli toprakların olduğu tarım ve hayvancılık gibi işte ne rahat bir şekilde yapabilecekleri elverişli toprakları akarsular bulmak istemişlerdir Ayrıca Doğal ortamlar elverişli olan yerlere de yerleşim olarak belirlemişlerdir yerleşim yerinden olmasın en temel sebeplerinden biri geçim kaynaklarını sağlamaları yaşayabilecek ortamlardan olmazsa ve Kenan işlerini yapabilecek verimli arazilerin ve kilimin olabilmesi gibi temel koşulları aradıklarını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.