Ders Notları

Yardımlaşmayla ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir hikâye yazınız.

3. Sınıf Türkçe Yardımlaşmayla ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir hikâye yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yardımlaşmayla ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Öğretmenimiz biz 4 arkadaşa bir ödev vermişti. Bu ödevinizi kısa süre içerisinde bitirerek bana getirmeniz gerektiği hakkında bilgi vermişti. Sınıf arkadaşlarımızla bu ödevi nasıl kısa sürede yapabileceğimiz hakkında fikirler yürütmüştük.

Grup içerisinde yardımlaşma kararı aldık konuları teker teker paylaşarak birbirimize belli konular verilerek bir gün öncesinden bir araya gelmeye karar verdik. Grup içerisinde herkes ödevlerini eksiksiz bir şekilde yapmış ve öğretmenimizin istediği harika bir ödev hazır hale gelmişti. Bu da bize grup halinde yardımlaşarak ne kadar kolay bir şekilde işlerim hakkında fikirler vermişti.


Yardımlaşmayla ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Köyde bir gün kuraklık sonucunda insanların Ekinleri perişan olmuş insanlar içecek su bile bulamıyorlardı.

Köylüler bir araya gelerek neler yapmaları gerektiği hakkında fikirler sundukları sıradan bir genç köyün dağlık tarafında bir su gözünün olduğu osu gözünün kanallar açılarak köye getirilmesi ile beraber ürünlerin tekrar canlandıracağı ve insanların suya Tekrar kavuşacağını söyledi.

Köylüler bir araya gelerek İmece usulü görev paylaşımı yapmış dağın zirvesinde yer alan gözü kanallar açarak yardımlaşma ile beraber köye getirdiler. Kadınlar içsek köyde var olan işleri yaparak erkeklerin görevini almış ve erkeklere çeşitli güzel yiyecekler yaparak onların yorulmasını engellemişlerdir.

Köylüler yardımlaşma ile kısa sürede gözdeki suyu köye getirmiş göz etrafına da ağaçlar ekerek yardımlaşma yolu adını verdikleri Nehir’e köye getirmeleri sonucunda çok güzel bir ekin elde elde ettiler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yardımlaşmak her zaman bize iyilik duygularını çağrıştırır. Birbirimize yardım ederek birbirimize destek çıkabiliriz. Yardımlaşmak Türk toplumuna uygun da vardır. Birbirimize yardımcı olarak birçok şeyin üstesinden gelebiliriz. Yardıma ihtiyacı olan birine yardım ettiğimiz zaman ne kadar mutlu olduğunu görmek mümkündür. Türk toplumu tarihi boyunca hem kendi milletini hem de başka milletlere yardım etmeyi oldukça sevmiştir. Göstermiş oldukları milli mücadelede yardımlaşma ve dayanışma örneği olarak gösterilebilir.

     

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.