Fransız İhtilali hakkında bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Fransız İhtilali hakkında bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Fransız İhtilali hakkında bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Fransız İhtilali, 1787’den başlayarak tüm Fransa’ya yayılan, zirve noktasına 1789’da ulaşan ve 1799’a kadar süren bir ihtilaldir.

Fransız ihtilali kralın baskısına dayanamayan halkın aydınlar öncülüğünde isyan etmesi ve eski yönetime son vermeleridir.

Fransız ihtilali hayat standartlarını kötüleşmesi virgül kültür seviyesinin artması , kırsalda yaşayan vatandaşlar için ağır sistemler uygulanması, Fransa’nın Amerikan bağımsızlık Savaşı’na sağladığı yoğun mali ve askeri destek sebebiyle başlamıştır.

Fransız ihtilali ile insan hakları, demokrasi, milliyetçilik, işçi hakları, liberalizm, adalet ve eşitlik gibi kavramlar ortaya çıkmıştır.

Yeniçağ bitmiş yakın çağ başlamış, Fransa’da Krallık rejimi kalkarak Cumhuriyet rejimi kurulmuştur.


“Fransız İhtilali hakkında bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Fransız İhtilali’nin Bir ismi Fransız devrimidir. Fransa’da 1789’da başlayan ve 1799’da sona eren sosyal ve politik gelişmelere verilen isimdir.

Bu Etiler kısmen de olsa Napolyon ile devam ettirilmiştir. Bu ülkeler sonucu Fransa imparatorluğu devrilmiş yerine Fransa Cumhuriyeti kurulmuştur.

7 yıl süren Amerika bağımsızlık savaşı sonrasında Fransa yönetimi oldukça borçlanmış ve finansal durumu düzeltmek için ağır vergiler getirmişti. Tarımdaki üretim yetersizliği ve aydınlanma çağı ile beraber gelen değişiklik talepleri toplantılara sebep oldu.

Uzun süren ve büyük mücadelelerden sonra Fransa sömürgelerindeki klinik sisteme kaldırılmış, Fransız cumhuriyetçi takvimi kabul edilmiş, Fransa’daki Hristiyanlaşma süreci durdurulmuş ve yeni kurulan Cumhuriyet sınır güvenliği konusunda ciddi tedbirler alınmıştır.

Fransız ihtilali ile beraber feodal sisteme son verilmiş bir de özgürlüğü kavramı ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar sadece Fransızları değil tüm insanlığı etkilemiştir. Cumhuriyetlerin ve demokrasinin yükselişe geçtiği çağ başlamış oldu. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Fransız İhtilali hakkında bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Tuğçe
Yukarıda bulunan ödevimiz 8 sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında yer alan ödevimizde bulunan Fransız �htilali'nin araştırmak istediğimiz bölümlerini ve öğrenmek istediğimiz bölümlerini güzel bir şekilde yukarıdaki bilgi ve cevaplarla öğrenerek defterimize geçiriyoruz verilen bilgi ve cevapları da birçok konuyu anlıyoruz Forum sayfa sitesinin verdiği bilgilerle ödev yaptığımız zaman birçok konuyu anlamak güzel bir şekilde kavramak oldukça mümkün ben her zaman anlamak istediğim araştırmak istedim ve öğrenmek istediğim tüm konuların cevaplarını bu sayfadan bularak yapıyorum ve ödevimi hızlı bir şekilde tamamlıyorum.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!