Ders Notları

Bir ülkenin kalkınmasında sanayi önemlidir ile ilgili münazara

8. Sınıf Türkçe Bir ülkenin kalkınmasında sanayi önemlidir ile ilgili münazara konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir ülkenin kalkınmasında sanayi önemlidir ile ilgili münazara konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir ülkenin kalkınmasında sanayi büyük önem taşımaktadır.

Özellikle Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk sanayinin ne kadar önemli olduğunu işaret ederek ham maddesi ülkemizde olan sanayi ürünlerine önem vererek ülkenin hızlı bir şekilde kalkınmasına özen göstermiştir.


Bir ülkenin kalkınmasında sanayi önemlidir ile ilgili münazara konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir ülkenin gelişiminde sanayi çok etkilidir. Sanayi olmadan makine üretimi olmaz. Sanayi ham maddesi kendi ülkesinden olan üretim sonucunda ihracata gönderilen ürün sayesinde ekonomi kalkınmaya başlar.

Bir ülkenin zenginleşebilmesi için  ham maddesi kendi ülkesinde çıkan enerjisi kendi ülkesinde üretilen kendi işçisi tarafından kendi sermayesi ile üretilen bu ürünlerin ihracat olarak ülkelere satılması gerekir. Kalkınmış, sanayisi gelişmiş ülkeler zengin ülkelerdir.

Sanayi ürünleri üretim aşamasında ucuza mal edilip, ihracat ürünü olarak satışında pahalıya satılabileceği için kar yüzdesi fazla olan ürünler demektir. Karı fazla olan bu ürünler doğal olarak bir ülkeyi de çok kolay bir şekilde kalkındırabilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir ülkenin kalkınmasında ve yönetiminde sanayinin önemli yeri olduğunu söyleyebiliriz sanayi alanında yapılan yenilikler geliştirmeleri ve üretilen birçok ürünler sayesinde ülke dedi şekilde katkıları iş imkanına sahip olur ve dışa bağımlılığı azalır. Bunun yanı sıra sanayi alanında yeniliklere ayak uydurmak ve yeniliklere artırmak ve üretimi arttırmak elbetteki ülkenin ve dünyanın genel akışını ve yenilikleri olan takibini izlemeye yararlı olan en önemli etkinliklerden biri olarak sayılabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.