Ders Notları

Bir ülkenin bağımsızlığı sizce neden önemlidir? Açıklayınız.

5. Sınıf Türkçe Bir ülkenin bağımsızlığı sizce neden önemlidir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir ülkenin bağımsızlığı sizce neden önemlidir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bu ülke Türk milletinin 1071 Malazgirt zaferinden beri ana vatanı olmuştur. Bu ülke son ana yurt ve son bağımsız ülkesidir. Türk milleti tarihinin hiç bir zamanın da başka bir ülkenin altında yaşamamıştır.

Bir devlet yıkılırken yeni bir devlet kurmayı bilmiş tir. Özgürlüğüne düşkün bizim kadar başka bir millet yoktur onun için bağımsızlık bizim olmazsa olmazımız dır.


Bir ülkenin bağımsızlığı sizce neden önemlidir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Başka milletler altında boyunduruk yaşamamış biz Türkler bağımsız lığa son derece bağlı bir milletizdir. Öyle ki 1. Dünya Savaşın da 6 büyük emperyalist devletin işgaline karşı milli mücadeleyi başlatmış vede bu yokluk içinde güçlü emperyalist ülkeleri ilk yenen ülke olmuştur.

Dünya da gerilla taktiği savaş stratejisini uygulayan ve başaran ilk ülke Türklerdir. Bu gün bağımsızlık ve özgürlük isteyen geri kalmış tüm halklar Bizim milli mücadelemizi örnek alır ve taktir eder. Biz bağımsızlığa son derece bağlı bir milletizdir. Çünkü dilimizi dinimiz i özgürce kullanmak ister kendi kültürümüzü yaşamak isteriz.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yaşamış olduğumuz vatan toprakları üzerinde hür ve özgür olmak kendimizi huzurlu hissetmeniz ve hak ve özgürlüklerimizi en güzel şekilde yaşamamız için oldukça önemlidir. Türk devletinin bağımsızlığını al yıldızlı al bayrağımız, İstiklal marşı’mız, özgürce ve hür bir şekilde yaşamış olduğumuz Cennet topraklarımız ifade eder. Düşmanların ülkemizi yönetiyor ve işgal ediyor olması ayrıca devletimizin birçok olanakları ve imkanları düşmanların elinde olduğu zaman özgür ve hür bir şekilde yaşayamayız. Tarih boyunca Türk milletinin vermiş olduğu milli mücadeleler biri vatan’da yaşamak için verilmiştir. Çünkü düşmanların işgal ettiği topraklar Türk milleti için huzursuz ve özgür olmayan toprakların üzerinde yaşamalarına sebep vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş savaşı’nı başlatarak Türk toplumunun bağımsız bir şekilde yaşaması için ilk adımı atmıştır

  2. Bir ülkenin bağımsız bir şekilde yaşaması hak ve özgürlüklerini düşünce dilinde rahatça söyleyebilmesi Ayrıca yaşamış oldukları topraklarda kişisel özgürlüklerini ve yaşamak için gerekli olan tüm imkanları yerine getirebilmek için oldukça önemlidir. Bağımsız ve hür olmak her insanın hakkıdır. Bağımsız yaşayabilmek için verilmiş olan milli mücadeleler oldukça fazladır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.