Ders Notları

Mudanya Ateşkes Anlaşması ile Mondros Ateşkes Anlaşması’nı Türk milletinin bağımsızlığı açısından karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Mudanya Ateşkes Anlaşması ile Mondros Ateşkes Anlaşması’nı Türk milletinin bağımsızlığı açısından karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Mudanya Ateşkes Anlaşması ile Mondros Ateşkes Anlaşması’nı Türk milletinin bağımsızlığı açısından karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Mudanya Ateşkes Anlaşması ile Mondros Ateşkes Anlaşması’nı Türk milletinin bağımsızlığı açısından karşılaştırdığımda kaybedilmek üzere olan bir ülkenin nasılda kurtartıldığını ve büyük mücadelelerden nasıl sonuç alındığını görüyorum.


“Mudanya Ateşkes Anlaşması ile Mondros Ateşkes Anlaşması’nı Türk milletinin bağımsızlığı açısından karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Mudanya Mütarekesi, 11 Ekim 06.00’da Türkiye ile 3 İtilaf Devleti olan İngiltere, Fransa ve İtalya arasında imzalandı TBMM ile İtilaf Devletleri arasında imzalanmıştır. Mudanya Ateşkes Antlaşması Doğu Trakya ve İstanbul askeri güç kullanılmadan savaşılmadan korunmuş ve elimizde kalmıştır. Doğu Trakya Türk milleti kontrolüne girmiştir. İngiltere Türklerin başarısını kabul etmek zorunda kalmış ve TBMM’ni resmi olarak tanımıştır.

Mondros Ateşkes Antlaşması, Osmanlı Devleti’n in sonunu hazırlayan yıkıcı bir antlaşmadır. Antlaşma ile Osmanlı Devleti  resmen yok sayılmış; Osmanlı Devleti ‘nin açıkça işgaline zemin hazırlanmış ve anlaşma yapılır yapılmaz işgale başlanılmıştır.
Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasından Limni Adası’nın Mondros Limanında imzalanmıştır. Mondros Ateşkes Antlaşması, iki taraf arasındaki savaşı sona erdirdi. Osmanlı Devleti’nin fiilen sona ermesi demektir. Mondros Ateşkes Antlaşması ile tüm Osmanlı ülkesi işgallere açık bir hale gelmiştir. Gerçekleşen işgallerin neticesinde de Osmanlı Devleti’ nin tüm egemenliği ve bağımsızlık hakları elinden alınmış oldu.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yapılan bu çok anlaşmalar Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulması temellerinden kurulması Türk devletinin düşmanlardan temizlenmesi ve bu sömürgenin sona ermesi için yapılmış olduğunu söyleyebiliriz birçok anlaşma yararı mesafeye faydalı olsa da zararımıza da olsa da yapılan anlaşmalar bir yol izlemek ve çeşitli yolların açılmasına veya Türk milletinin desteklenerek korunmasına yardımcı olan birçok maddeyi ve içeriği bulundurduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.