Ders Notları

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra gerçekleşen işgallere karşı Türk halkı hangi yöntemlerle mücadele etmiştir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra gerçekleşen işgallere karşı Türk halkı hangi yöntemlerle mücadele etmiştir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Mondros Ateşkes Antlaşması maddelerinden belli olduğu üzere aleyhimize olan bir antlaşmadır. Bu antlaşmadan sonra ilk olarak İzmir işgal edilmiş ve padişahın mücadele etmemesi üzerine halk kendi imkanlarıyla düzensiz ordu olan Kuvayı Milliye’ yi kuruyor , daha sonra ise cemiyetleri kurarak mücadelesini başlatıyor. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mondros ateşkes antlaşması Türk milletinin zor durumunda kalmasını sağlayan ve anlaşmaları elbetteki Türk milletinin zorlu bir sürece koymuş olan ve ülkemizin zor durumunda ifade etmesi isteyen karşı devletlerin imzalamış olduğu bir anlaşma olarak bilinmektedir Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ülkemiz bu zorlukların üstesinden gelmiştir yapılan bu anlaşmalardan vazgeçilerek ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine yükselmeyi başarmıştır ülkemiz bu durumdan elbette ki ele vererek birlik beraberlik içerisinde ve milli mücadele içerisinde açtığını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.