Ders Notları

Bir ülkenin kalkınmasında tarım önemlidir ile ilgili münazara

8. Sınıf Türkçe Bir ülkenin kalkınmasında tarım önemlidir ile ilgili münazara konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir ülkenin kalkınmasında tarım önemlidir ile ilgili münazara konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir ülkenin kendi zenginliklerini ortaya çıkarmasının birinci temeli kendi halkını ucuz maliyeti düşük şekilde doyurmasından başlar.

Bir millet kalkınmaya yiyeceği besinlerin maliyetinin düşük olmasıyla kar sağlayabilir. Sofranıza koyacağınız bir tabak yemeğin size ne kadar düşük maliyetli gelirse o halk karnını daha kolay doyurmuş olur.


Bir ülkenin kalkınmasında tarım önemlidir ile ilgili münazara konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir ülkenin kalkınmasında en az sanayi kadar tarımda çok önemlidir. Siz istediğiniz kadar sanayi kursanız da, traktörler yapsanız da köydeki mahsulü üreten çiftçi bu ekipmanlarla tarlayı ekip biçmez ise, kaliteli mahsul kullanmazsa sizin ürettiğiniz traktör , geliştirdiğiniz sanayi hiç bir işe yaramaz.

Çünkü bir ülkede çiftçi üretip toplumun yiyecek ihtiyacını karşılamadığı taktirde doğal olarak siz bu besin ihtiyaçlarını dışarıdan karşılamak zorundasınızdır. Buda alacağınız ürünlerin ithal olması anlamına gelir ithal ürün doğal olarak sizin pazarınıza gelene kadar üzerindeki gümrük vergileri ile pahalı bir şekilde raflara gelmiş olur.

En basit örnek olarak kendi ürettiğiniz mandalina mı daha ucuz olur yoksa Yurt dışından getirttiğimiz bir mandalinayı ucuz olur, tabi ki üreticinin ürettiği ürün sizin pazarınıza daha kolay geldiği için daha ucuza gelmiş olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir ülkenin kalkınmasında tarımın oldukça önemlidir. Tarım en eski mesleklerden biridir. Tarım üretimi artırmaktadır ve dışa bağımlılığı azaltmaktadır. Tarım insanların ihtiyaçlarını karşılamak için birçok alandaki üretimi sağlar. Tarım ülke ekonomisine katkı sağlamakta ve iş imkanlarını artırmaktadır. Alo canlarım ülkemizin ve bölgemizin sahip olduğu toprakların işlemek ve kendin kazandırmak amacıyla yapılan en önemli meslek dallarından biridir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.