Ders Notları

İnsanlar yerleşim yerlerini yaşamaya daha elverişli hâle getirmek için neler yapıyorlar?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı İnsanlar yerleşim yerlerini yaşamaya daha elverişli hâle getirmek için neler yapıyorlar? Örneklerle açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“İnsanlar yerleşim yerlerini yaşamaya daha elverişli hâle getirmek için neler yapıyorlar? Örneklerle açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İnsanlar yerleşim yerlerini yaşamaya daha elverişli hale getirmek için yollar ve köprüler, hastaneler,  evler ve konutlar, araba para kalanları ve çocukları için park alanları ve bahçeler Ekim ve biçim arazileri sanayileşme ve fabrikalar, mesire alanları ve piknik alanları gibi adamlar yaparak yaşamlarını daha iyi ve hale getiriyorlar.


“İnsanlar yerleşim yerlerini yaşamaya daha elverişli hâle getirmek için neler yapıyorlar? Örneklerle açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İnsanlar yerleşim yerlerini yaşamaya daha elverişli hale getirmek için büyük hastaneler ve sağlık kuruluşları, ulaşımı kolaylaştırmak için büyük köprüler, otobanlar ve geçitler, gerek tarım arazileri gerekse piknik alanları için ayrılan yeşil alanlar, arabaları park etmek için park alanları ihtiyacını karşılamak için barajlar eğer deniz bölgesi ise yüzme için plaj alanları ve havuzlar, iş imkanını fazla olabilmesi ve sanayinin gelişebilmesi için fabrika ve sanayi kuruluşları, eğitimin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için okullar inşaa ediyorlar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsanlar yaşadıkları yeri daha elverişli bir şekilde tasarlamak istedikleri zaman elbette ki bulunan ortamlara ihtiyaçlarına göre değiştirebilirler örneğin çok katlı evler yapabilirler çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak hastaneye postaneye okul alışveriş merkezleri ve çeşitli birçok kurumun kuruluşları açarak elbette bu şekilde ihtiyaçlarını karşılarlar bunun yanı sıra insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için elbetteki doğal ortamlarda çeşitli yapılar kurabilirler burada çevreyi kirletebilir veya çevredeki canlılara zarar verebilir insanlar hayatlarını sürdürebilmek için bu gibi ortamlara zarar vermeden elverişli bir şekilde duayı bozmadan dikkatli bir şekilde yapmalı ve elverişli hale getirmenin yollarını bulmalıdırlar.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.