Ders Notları

Kurtuluş Savaşı ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe Kurtuluş Savaşı ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Metnimin Başlığı : KURTULUŞ MÜCADELESİ
Metnimin Konusu : vatanseverlik
Metnimde Yer Alan Kişiler : Atatürk ve cephe arkadaşları
Metnimde Olayların Geçtiği Mekân : Çanakkale
Serim Bölümünde Anlatacaklarım : Çanakkale’ nin işgali
Düğüm Bölümünde Anlatacaklarım : Çanakkele’ yi savunmamız
Çözüm Bölümünde Anlatacaklarım : Kurtuluş ve savaşın kazanılması


Çanakkale Savaşı veya Çanakkale Muharebeleri, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır.
Atatürk , Vekili Enver Paşa’ya bir mektup yazarak cephede aktif görev alma isteğini yineler: “Vatanın müdafaasına ait faal vazifelerden daha mühim ve yüce bir vazife olamaz. Arkadaşlarım muharebe cephelerinde, ateş hatlarında bulunurken ben Sofya’da ateşemiliterlik yapamam! Eğer birinci sınıf subay olmak liyakatinden mahrumsam, kanaatiniz bu ise, lütfen açık söyleyiniz.”  der. Atatürk’ te komutan olarak mücadeleye devam eder.
Dünya Savaşının en kritik muharebeleri arasında yer alan Çanakkale Savaşı, aynı zamanda bu savaşın seyrini değiştirmiştir. Savaşa daha fazla uzatması ve pek çok ülkede iktidar değişikliğine sebep olmasıyla, çok önemli bir yere sahiptir. 

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Merhaba Büşra benEce Kurtuluş savaşı hakkında hikaye edici metin yazmak istiyorum bana yardım ederseniz çok sevinirim

  2. Çok teşekkür ediyorum size sağolun araştırma ödevim oldugunda burdan yazabilirim sağolun

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.