Ders Notları

Milli Mücadele ve Atatürk ile ilgili hikaye edici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe Milli Mücadele ve Atatürk ile ilgili hikaye edici bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Milli Mücadele ve Atatürk ile ilgili hikaye edici bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İstanbul boğazında İngiliz zırhlı gemileri bir sabah ansızın çıka gelmişlerdi.

Mondros mütakeresi yapılır yapılmaz inğilizler bir hevesle binip tutmuşlardı İstanbul un yolunu Çanakkale de bir türlü geçemedikleri boğazı keyifle geçmişlerdi Osmanlı’nın payitah tını darmadağın edip bitirecekler di,Türkün son yurdunu düşüreceklerdi tarih sahnesinden silecekleri.

Aynı sabah Haydarpaşa dan Kartal isimli istimbota yolculuk yapan Mustafa Kemal Paşa nın yaveri ağlamaklı bir sesle” işte geliyorlar ” dedi Paşa zırhlılara baktı ve” Evet gelir ler gelirlerde, bir gün geldikleri gibi giderler ” diyerek milli mücadeleye daha orada karar vermişti.


Milli Mücadele ve Atatürk ile ilgili hikaye edici bir metin yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İstanbul’a işgal kuvvetleri girmesiyle Anadolu Türk aydınlarıyla dolmaya başlamıştı Mustafa Kemal Paşa Samsun’a çıkmış Erzurum ve Sivas da kongreler yapıp milli mücadele kararı almış Ankarayı üst seçmişti. Meclisi mebusan baskın yeyip İngilizler tarafından dağıtılınca Paşa güzel bir fırsat yakalamış oldu, Mustafa Kemal in aradığı fırsatı İngiliz altın tepside sunmuştu dağıtılan Meclisi istediği yerde toplama hakkı meclis başkanına aitti Paşa hemen bir telgraf la Celaleddin Arif i Ankara ya davet etti.

Mustafa Kemal le görüş ayrılığı olduğu halde mevzu vatan olduktan sonra gerisi teferruattır diyen Arif bey vatanı kurtarmak milli mücadeleye güç katmak için İstanbul’umda İngiliz devriyelerinden kaçarak Ankara’ya gelmeyi başardı. 23 Nisan 1920 de vekiller toplanarak bir cuma günü namaz dan sonra dua larla açıldı. Milli mücadele artık resmi ve devlet özelliği kazanmış Mustafa Kemal Paşa liderliğinde ya istiklal ya ölüm parolası ile resmen başlamıştı.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çanakkale cephesinde krem mücadele boyunca eşi ve benzeri olmayan bir mücadeledir. Askerim düştü donanması ve dört bir yardan saldırıyor olması Türk milletine asla yıldırma mıştır. Çanakkale zaferinde Türk topraklarının dört bir yanından gelen kahraman Türk milleti milli mücadele’ye destek vermiştir. Çanakkale cephesi’ne gelen komutanlar ve düşmanlar bile çanakkale’den geçirmenin imkansız olduğunu anlamışlardır. Çanakkale cephesinde Mustafa Kemal atatürk’te savaşmış ve milli mücadelenin en güzel örneklerini burada vermişlerdir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.