Ders Notları

Atatürk’ün vatanı için yaptıklarını anlatınız.

4. Sınıf Türkçe Atatürk’ün vatanı için yaptıklarını anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk’ün vatanı için yaptıklarını anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Atatürk vatan için neler yapmadı ki; bu vatanı kuran bağımsızlığı kazandıran bir devlet olmamızı sağlayan muasır medeniyetler seviyesine yükselmek için devrimler yapan hep oydu.

En baştan bu vatanın bir parça toprağını düşman çizmesine çiğnetmeyen gerekirse ölümü bile göze alan bu uğurda mili uyanışı sağlayan silahlı savaşlar yapıp düşmanı yenilgiye uğratan bir kahraman bir komutandır.


Atatürk’ün vatanı için yaptıklarını anlatınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Atatürk yaşamı boyunca vatan için çalışmış vatan sevgisi çok yüksek olan bir insan dır. Vatanını çok sevdiği için askerliğe gönül vermiş disiplinli ve aldığı kararlar dan vazgeçmemiş çok çalışmış iyi bir komutan olmuştur. 2. Dünya Savaşı boyunca gittiği cephelerde başarılar elde etmiş Çanakkale de destan yazmıştır.

İşgal yıllarında milli uyanışı sağlamış Samsun dan direnişin ateşini yakmış Ankara’da milletin bağımsız lığını yine milletin kararlılığı verecek tir deyip TBMM’yi kurmuştur.

Düzenli ordu kurup Emperyalist devletleri yenmiş Cumhuriyeti ilan edip milleti geri kalmışlık tan kurtarmak için devrimler yapmış Türk kadını na haklar vererek dünyaya örnek olmuştur. Millet duyusu ve birliği  için Türk Tarih ve Türk Dil kurumunu kurmuştur. Ve daha bir çok işler hayatının son anına kadar vatanı için çalışmıştır.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.