Ders Notları

Atatürk’ün çocukluğu ile ilgili bildiklerinizi anlatınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Atatürk’ün çocukluğu ile ilgili bildiklerinizi anlatınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım babası Ali Rıza Efendi Annesi onun bir Hafız olmasını istiyordu fakat babası onun devlet adamı olmasını istiyordu.
Mustafa Kemal ise daha çocuk yaşta Askerliğe meraklıydı. Babası onu mahalle mektebine göndererek düzgün bir eğitim almasını istedi. Şemsi Efendi İlköğretim Okulu’na başlayan Mustafa Kemal Atatürk burada öğretmeninin Sen de Mustafa ben de Mustafa diyerek Kemal İsmini vermiş. O günden sonra Mustafa Kemal ismi ile anılmaya başlanmıştır ilkokuldayken babası Ali Rıza Efendi kaybetmiştir.
Okul hayatını yarım bırakarak dayısının yanına çiftliğe giderek bir süre de burada kalmışlardır. Bu dönemde küçük kız kardeşi vefat etmiştir. Makbule ve annesi ile birlikte kalan Mustafa Kemal aile reisliğine soyunmuştur. Askeri Rüştiye’ye kazanarak Askerliğe adım atmıştır.
Askeri Rüştiye de okuduğu sırada annesi Zübeyde Hanım yeniden evlenmiştir Mustafa Kemal bir süre bu evliliğe karşı çıkarak annesine küslük yapmıştır. Bu dönemde vatanın eski gücüne kavuşması kötü gidişatı farkına varmış millet ve vatan sevgisi ile büyümüş milliyetçi bir görüşe sahip olmuştur. Bu görüşünden dolayı ileriki dönemde Trablusgarp Savaşı’na gönüllü olarak Enver Paşa ile birlikte katılacak birçok başarılar elde etmelerine rağmen Balkan harbinin patlak vermesi ile vatana geri dönmek zorunda kalmışlardır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sizleri seviyorum çok iyi süper çok yardımcı oldu cevaplarınız bir efsane her konu burada

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.