Ders Notları

Yaşadığınız yeri düşünerek, coğrafi özelliklerin insanların yaşayış tarzı ve ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisini tartışınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Yaşadığınız yeri düşünerek, coğrafi özelliklerin insanların yaşayış tarzı ve ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisini tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız yeri düşünerek, coğrafi özelliklerin insanların yaşayış tarzı ve ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisini tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Mesela bizim burada deniz vardır Deniz’in olduğu yerde Hem Turizm gelişir Hem havalar çok soğuk olmaz hem de geçim kaynaklarından birisi de Balıkçılık olur.


Yaşadığınız yeri düşünerek, coğrafi özelliklerin insanların yaşayış tarzı ve ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisini tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap:   Yaşadığım yer Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda bulunmaktadır bitki örtüsü maki türü bitkilerdendir yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçmektedir sahil bölgesi olmasından dolayı ekonomik faaliyetler genelde limanlardan ve buna bağlı olarak sanayiden gerçekleşmektedir. Ayrıca plajlarından dolayı yerli turiste çekmektedir.  bölgemiz aynı zamanda çok eski bir yerleşim yeridir tarihi güzellikleri mağaraları tarihi yapılar bakımından zengindir doğal güzellikler yönünden zengindir bölgemiz yıllık sıcaklık bakımından ülkemiz ortalamasının üzerinde de kış aylarında bilir Keskin soğuklar olmadığı için burada yaşayan insanlar rahat bir yaşam sürmektedir.

Şehirleşme oranı git gittikçe fazlalaşan bu bölgede yeşillikten çok bina görmeye başladığımız gerçeği vardır tarım ürünleri en fazla buğday arpa yer fıstığı yetiştirilir bu bölgede. Bu ürünler hem yurdumuzda hem yurtdışına satılmaktadır meyve üretimi olarak da ön planda olan zeytin ve turunçgiller üretimi oldukça fazladır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bulunduğumuz bölgenin Akdeniz iklimi olması sebebiyle burada yetiştirilen turunçgiller önemli tarım kaynaklarından biridir.ayrıca sonbahar aylarında zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağı ve zeytin meyvesi çokça sevilen ve ülkenin birçok yerine gönderilen bir tarım kaynağıdır bulunduğumuz bölgede Deniz olması sebebiyle hem turizm açısından hem de balıkçılık mesleğinin sıkça yapıldığı bir yer olduğu gözlenebilir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.