Ders Notları

Nasrettin Hoca ile ilgili bildiklerinizi anlatınız.

3. Sınıf Türkçe Nasrettin Hoca ile ilgili bildiklerinizi anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Nasrettin Hoca ile ilgili bildiklerinizi anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Nasrettin Hoca Türk güldürü ve mizah tarihinin en önemli karakterlerinden bir tanesidir. Selçuklu döneminde Akşehir de yaşamamış efsanevi kişiliktir. Nasrettin Hoca hazır cevaplı ve mizahi anlayışla olaylara yaklaşan birisidir.

Nasrettin Hoca Hortu köyünde doğup burada medrese de eğitim almış köyün imamlığını yapmış, Akşehir’e göçerek burada çeşitli görevler üstlenmiş kadılık yapmıştır. Nasrettin Hocanın ölümüyle adına anlatılan hikayeler efsaneye dönüşmüş öldüğü yüzyıldan itibaren ünü yayılmıştır.


Nasrettin Hoca ile ilgili bildiklerinizi anlatınız.  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Nasrettin Hoca nın hayatıyla ilgili bilgiler, halkın kendisine olan sevgisinden kaynaklı olarak, söylentiler çıkmış, yer yer olağanüstü nitelikler kazanmıştır.

Bu söylentiler o kadar artmıştır ki Selçuklu sultanlarıyla tanıştığı, Mevlana ile dostluğu. Kendisinden nerede isi bir yüz yıl sonra gelen Timur la tanıştığı hep onun efsaneye dönüşmesinin göstergesidir. Nasrettin Hoca mizahı ile insanın yüzünü güldüren, genellikle eşeğine ters binmiş olarak çizilen. Farklı zeki argo kullanmadan güldürme yeteneği olan bir zatdır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Nasrettin hoca hakkında bildiklerimizi daha iyi bir şekilde araştırmak istediğiniz de vermiş olduğunuz bilgilerden faydalandık. Nasrettin hoca ile başladığımız ilk yıllardan itibaren ve bilgilendirici hikayeleri ile tanımaktayiz. Nasrettin hoca’nın hikayelerini okuduğumuz zaman birçok konuda bize düşündürücü ve eğlendirici nin yanı sıra ana fikri ile ve yorumlarıyla bizlere akıl veren ve yön veren bilgiler olabildiğini keşfetmek mümkündür.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.