Ders Notları

Nasrettin Hoca’yı tanıtan bir konuşma hazırlayınız.

5. Sınıf Türkçe Nasrettin Hoca’yı tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Nasrettin Hoca’yı tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Nasrettin Hoca Anadolu Selçuklu döneminde Konya nın Akşehir ilçesinde yaşamış, bir düşünür komedi yaparken insanlara ders veren bir şshıstır.


Nasrettin Hoca’yı tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Nasrettin Hoca 1208 yılında Eskişehir in Sivrihisar ilçesi Hortu köyünde meydana gelmiştir. Burada medrese eğitimi gördükten sonra köy imamlığı yapmıştır.

Konya’nın Akşehir ilçesine 1236 yılında yerleşmiştir. Burada medreseye hocalık vede kadınlık yapmıştır. Kişilik olarak hazır cevap ve söyledikleri sözleri mizahla aksettirdiği için hikayeler ve fıkralar üretilmeye başlanmıştır. İnsanları fıkralarında insanları güldüren güldürürken düşündüren bir mizah ustalığı vardır. Yaşamı boyunca hayata daima mutlulukla bakan yüzünden gülümsemenin eksik olmadığı bir alimdir.

Nasrettin hoca nesillerden nesile yazılı veya sözlü fıkraları ile insanların hala yüzünü güldür ektedir. Nasrettin Hoca hikayeleri yalnızca Anadolu türlü nün değil bütün Türk dünyasının balkanların ve hatta batıda batılıların tebessüm kaynağı olmuştur. Hatta italyanın Sicilya adasında halk arasında fıkralarda devamlı ismi geçen giufa karakteri Nasrettin Hoca fıkralarından alıntı olduğu bilinmektedir.


 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Nasrettin hoca denince aklımıza genellikle fıkralarını bildiğimiz ve fıkralarında ve hikayelerini okuduğumuz zaman hem düşündüren hem de güldüren birçok konuyu aldığımızı bilmekteyiz. Okula gittiğimiz ilk yıllardan itibaren Nasrettin hoca’nın fıkralarını kitaplarımızda görebiliyoruz. Nasrettin hoca’nın fıkralarında anlaşılacağı gibi hikayelerde ve olaylarda insanlar hem düşündürerek hem de eğlen dirilerek birçok ana fikri ulaştırılır. Nasrettin hoca kabuğuyla sarıyla ve eğlenceli konuşması ile tanınan Ayrıca ak sakallı olan bir mizah sanatçısı olarak görsellerde görebiliriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.