Ders Notları

Uluğ Bey’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız.

5. Sınıf Türkçe Uluğ Bey’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Uluğ Bey’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Uluğ bey Timur imparatorluğunun 4. Hükümdarıdır, aynı zamanda büyük bir matematikçi ve astronom dur. Timur torununu çok sevdiği için ona Uluğ bey diye çağırmıştır. Asıl adı Miraz Muhammed Taragay dır.

Türk ve dünyanın çıkardığı en büyük matematikçisi dir. Onun yazdığı kitaplar bir çok dile çevrilip eğitim alanında ders kitabı olarak kullanılmıştır. Zamanında Semerkand bilimin merkezi haline gelmiş. Açtığı medreseler ve rasathanede bir çok bilim adamı yetişmiştir.


Uluğ Bey’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Büyük Türk hakanı Timur un torunu olan Uluğ bey imparatorluğun da 4. Hükümdarıdır onun döneminde imparatorluğun başkenti semarkand bir bilim merkezi haline dönüşmüştür.

Çünkü kendi aynı zamanda matematikçi ve astrolog dur. Bunun yanı sıra edip, şair, Kuranı Kerim i 7 kıraat üzeri okuyacak kadar kıraat ilmine sahip bir hafızdır. Çok zeki ve insana değer veren biriydi. Döneminde ne  kadar başarılı ilim, bilim, sanat ve edebiyat alimi varsa kentine davet ederek onlardan istifade etmiştir. Başlıcaları; Kadızade – i Rumi, Cemşid el-Kaşı, Ali Kuşçu ve Sakkaki dir.

Uluğ bey in çalışmaları ise geometri alanında araştırmalar özellikle üçgenler konusunda tanjant ve sinüs cetvelleri yapmıştır. Tüm İslam dünyasında ve Avrupa da kaynak eser kabul edilen Zic-i Uluğ bey eseri bir şaheserdir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Tüm ders kitaplarında bulunan ödevlerimi yapmak için izin verdiğiniz bilgilerden faydalanabiliyor um. Ödevlerimizi ve derslerimde araya bildiğim bir araştırmak istediğim bir çok konuyu sitenizde bulmak mümkün dur. Bunun için sizleri arkadaşlarıma ve çevreme tavsiye etmekten kaçırmıyorum. Okunaklı anlaşılır bir şekilde her insanın ve her öğrencinin kavrayabileceği notlar içermektedir. Bu sebeple ödevlerimi yaparken öğretmeninin takdirini kazana biliyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.