Ders Notları

Gezip gördüğünüz bir yeri tanıtan bir konuşma hazırlayınız.

5. Sınıf Türkçe Gezip gördüğünüz bir yeri tanıtan bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızı grafik, tablo, görseller ile destekleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Gezip gördüğünüz bir yeri tanıtan bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızı grafik, tablo, görseller ile destekleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Amasra Fatih Sultan Mehmet tarafından Cenevizlilerin elinden doğal güzelliği bozulmasın diye savaşmadan alınan  bir şehirdir.

Görsel olarak gerçekten de harika bir yerdi. Ahşap ürünleri, balığı ve salatası meşhurdu. Sormagir kalesi, küçük şaphel gibi bir çok yeri gezdik ve çok beğendik.


Gezip gördüğünüz bir yeri tanıtan bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızı grafik, tablo, görseller ile destekleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Biz ailecek tatilde Batı Karadeniz turuna gitmiştik. Orada Amasra yı da ziyaret ettik. Amasra Fatih Sultan Mehmet tarafından Cenevizlilerin elinden doğal güzelliği bozulmasın diye savaşmadan alınan  bir şehirdir. Fatih sultan Mehmet yanındaki Lala paşaya “Lala Lala çeşmi cihan bumu ola” diyerek şehri çok beğendiği bir şehirdir.

Bizde Amasra da Sormagir kalesini, şapheli ve amasra köprüsünü ziyaret ettik. Bir ada gibi üç tarafı denizlerle kaplı harika bir şehirdi. Balığı ve salatası meşhur olduğu için balık ve salata yedik. Ahşap ürünleriyle ünlü bir şehirdi. Hediyelik eşya dükkanlarının hepsi ahşap ürün satıyordu.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ülkemizin birçok yerinde olan doğal ve tarihi eserleri gezerken , notlar alarak veya tarihi eserler hakkında bilgiler alarak kesmiş olduğunuz yerleri daha iyi bir şekilde tanıyabiliriz. Ankara’da bulunan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın sonsuzluğa uğurladığımız Anıtkabir’i gezip gördüğümüz zaman manevi duygularla dolar ız. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milleti için yapmış olduğu yenilikler ve mücadeleler insanlara ve Türk milletine bırakmış olduğu Türkiye cumhuriyeti’ni en güzel şekilde ilerletmek ve korumak için elimizden gelen her türlü fedakarlığı ve mücadeleyi bir şekilde vermeliyiz. Ankara’da bulunan Anıtkabir mezarının dolaşırken ve Mustafa Kemal Atatürk’ü her 10 Kasım’da Ziyaret ettiğimiz zaman vatandaşlık görevlerimiz olan birini yerine getirmiş oluruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.