Ders Notları

Yaşadığınız ili, tarihî eserleri ve doğal güzellikleri yönünden kısaca anlatınız.

8. Sınıf Türkçe Yaşadığınız ili, tarihî eserleri ve doğal güzellikleri yönünden kısaca anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız ili, tarihî eserleri ve doğal güzellikleri yönünden kısaca anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Yaşadığım şehir kebabın başkenti adanadır. Adana içerisinden geçen Seyhan baraj gölü ile sıcak yaz aylarında Adanalıların gezi alanıdır. Baraj kenarında Sabancı camii Adana’nın simgesidir. Adana’da Yılan kalesi ve dünyanın en yüksek tren hattının geçtiği Varda köprüsü harikadır.


Yaşadığınız ili, tarihî eserleri ve doğal güzellikleri yönünden kısaca anlatınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Yaşadığım il Türkiye’nin göz bebeği Osmanlının Payitahtı eski ismi ile Constantina polis güzel şehir İstanbuldur. İstanbul, yedi tepeli içerisinden boğaz geçen her köşesinde tarih olan, deniz kokan şehirdir.

İstanbul’da yaşamak ne kadar kalabalıkta olsa, hayat hızlı da aksa güzel ve rahatlatıcıdır. Boğazdan karşıya geçmek, karşıya geçerken martılara simit atmak, bizi uzaktan selamlayan kız kulesini seyretmek, Sultan Ahmette gezmek, köfte ekmek yemek, Gülhane parkında lalelerin kokusu içerisinde dolaşmak bu şehrin güzellikleridir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yaşadığımız yerlerde daha tarih ve doğal güzellikler varsa bunları araştırmak hangi medeniyetlerde kurulduğunu bilmek ve bunun yanı sıra doğal güzelliklerini nerelerde nasıl olduğunu gezip görmek elbette ki edineceğiniz bilgiler için oldukça önemlidir. Bulunduğumuz bölgede Deniz varsa bir akarsu varsa veya Osmanlı devleti zamanında ya diğer medeniyetler tarafından yapılmış olan tarihi eserler varsa bunlar hakkında çeşitli araştırmalar yaparak doğru kaynaklardan ne zaman inşa edildiklerini ve özelliklerde olduklarını ve hangi yapılara sahip olduklarını bilgilerle edinebilir ve ülkemizin birçok bölgesinde bulunan tarihi ve doğal güzelliklerin hakkında çeşitli bilgilere ulaşabiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.