Ders Notları

Sizce, oluşum yönünden doğal afetler ve çevre sorunları arasındaki en büyük fark nedir? Açıklayınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sizce, oluşum yönünden doğal afetler ve çevre sorunları arasındaki en büyük fark nedir? Açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Sizce, oluşum yönünden doğal afetler ve çevre sorunları arasındaki en büyük fark nedir? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Bence, oluşum yönünden doğal afetler ve çevre sorunları arasındaki en büyük fark çevre sorunlarının insan eliyle doğal afetlerin ise genellikle bizlerin katkısı olmadan olmasıdır.

Diğer fark ise doğal afetlerin genel olarak engellenememesi ancak çevresel sorunların engellenebilmesidir.


“Sizce, oluşum yönünden doğal afetler ve çevre sorunları arasındaki en büyük fark nedir? Açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Gerek doğal afetler gerek çevre sorunları insanın yaşamını olumsuz etkileyen en büyük etkenlerdir. İnsan yaşamış olduğu doğada ekolojik dengenin düzgün olmasına ihtiyaç duyar.

Ancak doğal afetler ve en önemlisi de çevreye yaptığımız zararlar sonucundaki çevre sorunları insanın yaşamını büyük oranda olumsuz etkilemektedir.

2 sorun da büyük olup insanı etkilemekle beraber aralarındaki en büyük fark doğal afetlerin insan eliyle olmaması ve çevresel faktörlere dayanması çevresel sorunların ise insanların yanlışları sebebiyle olmasıdır.

Diğer fark ise doğal afetlerin genel olarak engellenememesi ancak çevresel sorunların engellenebilmesidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Oğluşum nedeniyle elbette ki doğal afetler ve çevre kirliliği birbirine karşı orantılı bir ilişki içerisinde olduğunu söyleyebiliriz örneğin doğal ortamların yok edilmesi ve kirletilmesi heyelan toprak kayması sen riskini artırmaktadır bunun yanı sıra çevre kirliliğini çok fazla olduğu ortamlarda iklim değişikliği olduğu için bu iklim çeşitliliği sebebiyle doğal afetlerin meydana gelebileceğini söyleyebiliriz insanların ihtiyaçlarına göre yapılmış olan evler ve çok yüksek olan alanlar boş bırakılmayan alanlar sayesinde deprem riske artmakta ve depremde oluşabilecek riskler fazlasıyla yükselmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.