Ders Notları

Batıcılık fikir akımını savunanların Osmanlı Devleti’nin yıkılışını önlemek için ileri sürdükleri görüşler nelerdir?

 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Batıcılık fikir akımını savunanların Osmanlı Devleti’nin yıkılışını önlemek için ileri sürdükleri görüşler nelerdir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Batıcılık fikir akımını savunanların Osmanlı Devleti’nin yıkılışını önlemek için ileri sürdükleri görüşler nelerdir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Batıcılık fikir akımını savunanların Osmanlı Devleti’nin yıkılışını önlemek için batıyı her alanda örnek almanın gerekliliğini savundular. Tazminatla beraber Osmanlı Devleti’ni kurtarmak ve ekonomiyi düzeltmek amaçlı ortaya çıkmıştır. Batıcılık hareketini önce padişahlar gerçekleştirmiştir. .


“Batıcılık fikir akımını savunanların Osmanlı Devleti’nin yıkılışını önlemek için ileri sürdükleri görüşler nelerdir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Batıcılık veya Garpçılık, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda ortaya çıkmış bir siyasi görüşün adıdır. Batıcılık fikir akımını savunanların Osmanlı Devleti’nin yıkılışını önlemek için batıyı her alanda örnek almanın gerekliliğini savundular.
Batıcılar bu noktada ikiye ayrıldılar.

Batı’nın bir bütün olduğunu ve her şeyinin benimsenmesini savunan Abdullah Cevdet ve arkadaşları, Celal Nuri ve arkadaşları ise Batının yalnız teknolojisinin alınması gerektiğini, Osmanlı Devleti hakkında düşmanca duygular besleyen Batıya kültürel açıdan karşı çıkılmasının kaçınılmaz olduğunu savunur. Batıcılar “İttihad-ı Anasır” yani Osmanlı birliğine taraftardırlar. Bu anlamda Tanzimat ve Tanzimatçılığı savunmaktadırlar.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Batıcılık düşüncesi Osmanlı Devleti’nin etkilediği gibi elbette ki batıcılık düşüncesini destekleyen birçok vatandaş veya farklı konuda bilgi sahibi olan insanlar her zaman batıcılığın daha gelişmiş olduğunu ve batıcılığını örnek alınması gerektiğini söylediği için bu sebepten dolayı osmanlı’yı etkilediğini söyleyebiliriz Osmanlı devleti’nde yaşanan tarihi olaylar Osmanlı devleti’nde yapılan anlaşmalar ve savaşları merak ediyorsanız yukarıdaki bilgi ve cevapları ziyaret ederek ve 8 sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabındaki tüm bilgileri ödevleri bakarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.