Ders Notları

Katı cisimlerin hacmini ölçmek bize nasıl bir kolaylık sağlar?

4. Sınıf Fen Bilimleri Katı cisimlerin hacmini ölçmek bize nasıl bir kolaylık sağlar? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Katı cisimlerin hacmini ölçmek bize nasıl bir kolaylık sağlar? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Katıların hacminin ölçülebilmesi için sıvılardan yararlanılmaktadır. Dereceli bir kabın içerisine bir miktar sıvı koyarız ve ne kadar olduğunu yazarız daha sonra hacmini ölçmek istediğimiz katı maddeyi dereceli kabin içine bırakırız.

Dereceli kabı kontrol ettiğimize sıvı ne kadar yükselmişse sıvı ne kadar yükselmişse katı maddenin miktarı o hacimdir.


Katı cisimlerin hacmini ölçmek bize nasıl bir kolaylık sağlar? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddelerin uzayda kapladığı alana hacım denir. Katı ve sıvıların belli bir hacimleri vardır. Gaz Maddelerin hacimleri değişkenlik gösterirdi gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurabildikleri için basın uygulansa dahi hacimleri de küçülebilmektedir.

Sıvı Maddelerin hacimleri ölçekli silindir ile ölçülür. Katkıların hacimleri ise sıvılardan yararlanarak ölçülür. Dereceli kabin içindeki sıvının ne kadar olduğuna bakılır ve içerisine katı madde bırakılır. Sıvı ne kadar yükselmişse katı maddenin hacmi o kadardır.

Katıların ne kadar yer kapladığını öğrenmemiz taşımacılık fiyatlandırma yapmakta kapladığı alana göre, araç, gemilerin yüklerini belirlemede kullanılır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevremizde gördüğümüz birçok katı maddenin şekli sabittir ve kütlesi ölçülmesi için kilograma ihtiyaç duyulur. Katı maddelerin hacmini öğrenmek elbetteki bu gibi katı maddeler kullanacağımız alanlarda veya çeşitli birçok alanlarında kullanılan bu maddelerin gerekli miktarda koyulması için ölçüm yapılabilir. Katı maddeler sıvı ve gaz maddelerin dışında hacmi ve şekli olan şekli değişmeyen bulunduğu kabın şeklini almayan belirli boyutları olan maddeler arasında yer alır. Bu konudaki efsane cevaplarınız için çok teşekkür eder her zaman verdiğiniz başarıda cevaplarla daha çok bilgilendirme söylemek isterim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.