Ders Notları

Süzme yöntemini kullanmak, günlük yaşamımızda ne gibi kolaylık sağlar?

4. Sınıf Fen Bilimleri Süzme yöntemini kullanmak, günlük yaşamımızda ne gibi kolaylık sağlar? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Süzme yöntemini kullanmak, günlük yaşamımızda ne gibi kolaylık sağlar?  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Süzme yöntemi kullanarak günlük yaşamımızda bazı kolaylıklar sağlamış oluruz. Süzme yöntemi ile bazı karışımları ayırmamız kolaylaşır. Süzme yönteminin dışında bazı karışımları ayırmak için eleme, Mıknatıs yardımı ile ayırma, buharlaştırma yöntemi ile ayırma işlemlerinde yapılabilir.

Süzme katı tanecikleri ile karışmış sıvı maddeleri birbirinden ayırmak için kullanılır. Bu yöntem bir süzgeç sayesinde gerçekleştirilir.

Örneğin bardağımıza çay doldururken çayın tortusu bardağımıza gelmesin diye süzgeç kullanırız.


Süzme yöntemini kullanmak, günlük yaşamımızda ne gibi kolaylık sağlar? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Günlük yaşamımızda hayatı kolaylaştırmak için bazı işlerimizde karışımları ayırmak için eleme, süzme, mıknatıslı ayrıştırma, buharlaştırarak ayrıştırma yapılabilir. Günlük hayatımızda süzme yöntemini kullandığımız yerler :

Kaynamış makarnayı yıkanmış pirinci kolaylıkla suyundan ayırmak için süzek Kullanabiliriz. Bu sayede yaptığımız yemeklerinde tadı güzel olur. Evin lavabolarında süzgeçler kullanılır bu sayede lavabonun tıkanması önlenir. Patates kızartmalarında sıcak yağdan süzgeç yardımı ile kızarmış patatesler çıkarılır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Süzme yöntemi sayesinde günlük hayatımızda kullandığımız birçok maddeleri birbirinden ayırmak veya küçüklük büyüklük gibi çeşitli ilişkileri birbirinden ayrımı yapmak için kullanılan maddelere ayrıştırmak için kullandığımız bir tekniktir. Süzme yöntemi aynı maddeleri birbirinden ayırdığı gibi farklı maddeleri de birbirinden ayırabilmek dedir bunlar çeşitli örnekler verebilir ve bu örneklerle bu konuyu daha iyi bir şekilde pişirebiliriz. Maddenin elbetteki süzme kaynama erime ayrıştırma gibi birçok özellikleri vardır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.