Ders Notları

Maddeleri suyu emenler ve emmeyenler diye sınıflandırmak günlük hayatta bize ne gibi kolaylıklar sağlar?

4. Sınıf Fen Bilimleri Maddeleri suyu emenler ve emmeyenler diye sınıflandırmak günlük hayatta bize ne gibi kolaylıklar sağlar? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Maddeleri suyu emenler ve emmeyenler diye sınıflandırmak günlük hayatta bize ne gibi kolaylıklar sağlar? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Suyu çeken maddeler, sünger, kağıt mendil, peçete, bez, pamuk, kumaş, kağıt, ahşap malzemeler, toprak

Suyu emmeyen maddeler demir, aliminyum, bakır, mermer, cam, altın, nikel, plastik, yağ


Maddeleri suyu emenler ve emmeyenler diye sınıflandırmak günlük hayatta bize ne gibi kolaylıklar sağlar? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler suyu emenler ve emmeyenler diye düşünecek olursak doğadaki Maddelerin oluşumuna dikkat ettiğimiz zaman bunu çok kolaylıkla anlayabiliriz.

Katı Maddelerin çoğu suyu emmez. Demir, taş, aliminyum, bakır gibi katı Maddelerin çoğu suyu emmez fakat katı madde olupta suyu emen odun, ahşaptan yapılan maddeler, eşyalar suyu emer.

Çünkü ağacın özü sudan oluşmaktadır. Bunun gibi sünger, yine ağaçtan üretilen kağıtlar, temizlik bezleri, pamuklu üretilen kumaşların tamamı, suyu emen maddelerdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kimi maddeler suya temas ettiği zaman suyu çekerken maddeler ise yapısından dolayı suyu çekemezler. Örneğin Demir plastik cam Çelik ve birçok tahta ürünleri suyu çekemez. Pamuk bez karton halı gibi birçok madde mide suyu çektiği söylenebilir. Çevremizde bunlara çeşitli örnekler vererek elde teki suyunu çekip çekmediği birçok maddeyi gözlemleyebiliriz sizin verdiğiniz bilgilerle elbette ki bu ödevde ki detaylı öğrenimleri elde ettik verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim sizin sayenizde ki bu araştırma ödevi araştırmalarda ve örneklerle tamamladım.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.