Ders Notları

“Çanakkale Geçilmez!” sözünden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

5. Sınıf Türkçe “Çanakkale Geçilmez!” sözünden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Çanakkale Geçilmez!” sözünden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Çanakkale geçilmez sözü bana boğaza gelen İngiliz filosunun Nusret mayın gemisince mayınlanan boğazda çarparak boğazın soğuk sularına gömülmesi aklıma gelir.

Aylarca denizden geçemeyeceğini anlayan İngiliz in dünyanın dört bir yanından toplayıp geldiği ordularla Gelibolu’nun sahilinde çakılıp kalması Türk süngüsü de can vermeleri ve geçemeyeceklerini anlayıp bir sabah usulca gözden kaybolmaları aklıma gelir.


“Çanakkale Geçilmez!” sözünden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Çanakkale geçilmez sözü nü biz Türkler değil İngilizler demiştir. Biz onlara bunu dedirtmişşizdir. Nasılmı? Osmanlıyı bitirmek için Rusya ya yardım etmek için büyük İngiliz zırhlı savaş filosu boğazı geçip İstanbul u işgale karar verdiler sandılar ki Çanakkaleyi geçeriz.

Fakat olmadı Osmanlı öyle bir savunma hattı kurdu ki boğaza giren iki İngiliz savaş gemisi 18 mart 1915’te soğuk sularda battı çünkü boğaz mayınlıydı.

Bir hamle daha sabahın ilk saatlerin de bir bomba koca zırhlıyı vurdu oda battı Seyit onbaşı tek başına vurdu baktılar ki olmuyor. Topladılar Hindu, yayman, Anzak kimi bulurlarsa yüklendiler galiboluya.

Türkün büyük komutanı aman vermedi top tüfek süngü aylarca kanlı savaşlar arıburnu conkbayırı sebtülbahir anafartalar komutanı Mustafa Kemal Paşa işte burada dünyaya adını duyurdu ve onlara Çanakkale geçilmez dedirtti.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çanakkale geçilmez sözünde anlatılmak istenen Çanakkale cephesi oryal ve Çanakkale cephesinde savaşan askerleri ülkelerinin bağımsızlığı ve özgürlüğü için seve seve canımı feda etmek isteyen ve vatan topraklarını bölünmezliği koruyan Türk toplumunun vermiş olduğu milli mücadelenin eşsiz ve benzersiz olduğunu gösteren cephelerden biridir.

     

     

  2. Bence çanakkale geçilmez sözü bana yurdumuzun denizlerde savaş olup düşmanları çanakkale geçilmez sözüyle düşmanların çanakkaleden geçilemez sözünü kullanmasıdır.❤

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.