Ders Notları

Takdir ifa etmek muasır haysiyet meşum minnet kelimelerden üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız.

6. Sınıf Türkçe Takdir ifa etmek muasır haysiyet meşum minnet kelimelerden üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Takdir ifa etmek muasır haysiyet meşum minnet kelimelerden üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ülkemiz kuruluşundan itibaren canla başla çalışan asil Türk milleti atamızın izinde hedefimize dosdoğru ilerliyoruz. Bu ilerlemenin yegane sebebi muasır medeniyetler seviyesine yükselmektir, Ülkemiz son 30 yılda inanılmaz işler yapıldı özellikle raylı sistemler de geniş otoban ağlarında Avrupa’nın en büyük hava alanı açarak ulaşımda büyük atılım sağladık bu konuda yapılan çalışmalar dan dolayı devletimiz herkesin takdirini halkımızın minnet ini kazanmış durum da başarılarının devamını dilerim.


Takdir ifa etmek muasır haysiyet meşum minnet kelimelerden üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Millet olarak geçen 100 yıl da çok büyük meşum  durumlar karşısında kaldık önce Balkan savaşları arkasına 1.Dünya savaşının patlak vermesi ile millet olarak büyük zorluklar yıkımlar yaşadık özellikle Çanakkale savaşları büyük insan kayıplarına sebep oldu. Muasır medeniyet dediğimiz milletler vatanımızı paylaşıp keyiflerine göre bölmek istediler, fakat bu millet haysiyetli vatan sever bir millettir.

Hiçbir zaman haysiyetsiz istilaları kabul etmemiştir. Bu yolda gerekirse gövdesini koymayı bilmiştir. İşte bu yoğun millet tüm dünyanın muasır dediği o devletlere karşı tek yürek tek bilek olmuş kendi kaderini kendi tayin etmiştir. Yine hür yine bağımsız yaşasın Türk milleti.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkçe ders kitabı mızda ve okumuş olduğumuz kitaplarda anlamını bilmediğimiz kelimeleri altını çizerek anlamını öğrenmemiz oldukça önemlidir. Çünkü anlamını bilmediğimiz bir kelimeyi anlamamız o metni de anlamayacağınız anlamına gelmektedir. Anlamını bildiğimiz kelime yalnız okuduğumuz metinde değil her metinde karşımıza çıktığı zaman anlamını daha iyi bir şekilde anlar ve okumamız dan daha iyi bir fikir çıkarabiliriz. Türkçe sözlükler de veya sizin verdiğiniz bilgiler de bu metinde veya başka metinlerde bilmediğimi sözcüklerinin anlamını öğrenerek pekiştirmek amacıyla cümle içinde kullanıyoruz böylece hem bilgileniyor hem de okuduğumuz metnin daha iyi bir şekilde anlıyoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.