Ders Notları

TBMM oy milli irade milli egemenlik siyasi partiler hükumet üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız.

6. Sınıf Türkçe TBMM oy milli irade milli egemenlik siyasi partiler hükumet üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız.  konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


TBMM oy milli irade milli egemenlik siyasi partiler hükumet üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız.  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

23 Nisan 1920 de Mustafa Kemal Paşanın önderliğinde milli egemenliği hakim kılmak amacı ile İstanbul da dağıtılan mebusan meclisi Ankara da toplanması kararlaştırılmıştır. Bu sayede milli irade önderliğinde vatan düşman işgalinden kurtarılacaktır.

Bu amala Türkiye Büyük Millet Meclisi yani TBMM bir Cuma günü cuma namazı sonrası dualarla açılmıştır. Kurtuluş savaşı nı çıkardığı karar ve kanunlarla TBMM sevk ve idare etmiştir.


TBMM oy milli irade milli egemenlik siyasi partiler hükumet üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız.  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Milli iradeyi geçerli kılmanın en iyi yöntemi bağımsız ve tarafsız seçimlerle gerçekleşir. Bir milletin reşit yaşa gelmiş tüm vatandaşlarının seçme ve seçilme hakkı bulunmaktadır. Seçimlere oy vermek için en önemli şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.

Daha sonra akli ehliyet vede reşit olmak aranır. Seçimlerin demokratik ve tarafsız olması için olmazsa olmazı Siyasi partilerdir. Her parti kendi ideolojisini güder fakat sonuçta hepsi vatana hizmet etmek için çalışır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurtuluş savaşı zaferinden sonra Türkiye Cumhuriyeti devleti kurumuş, Türkiye Büyük millet meclisi açılmıştır. Açı lan Türkiye Büyük millet meclisi’nde hak ve özgürlükleri ve yönetim şekli esas alınarak ilkeler hâlinde uygulanmıştır. Anayasamızda yer alan maddeler Türk devletinin insandan yönetimine hak ve özgürlüklerinin tanınmasına eğitim sağlık ve genel birçok bağımsızlık ilkelerini esas almıştır. Türkiye Büyük millet meclisi üyeliğine seçilen milletvekillerinin yöneticilerin başa geldiği bir kurumdur.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.