Ders Notları

“Yalan” konulu bir hikâye yazınız.

4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları “Yalan” konulu bir hikâye yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Yalan” konulu bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;

Yalancının mumu, yatsıya kadar yanar.


Cevap: Berk’ in hiç sevmediği bir okul arkadaşı vardı. Ondan hoşlanmadığı ve aralarında kavga bulunduğu için onun her hareketinden rahatsız olurdu . Bir gün ikisinin yalnız bulunduğu bir anda tahtaya çıktı, resim çiziyordu ki tahta silgisi elinden düşerek kırıldı. Öğretmenleri sorunca korkudan yalan söyledi ve arkadaşının yaptığını söyledir. Ancak kameralardan bu durumun Berk’ in yaptığı ortaya çıktı. Zaten Berk bu durumdan rahatsızdı ve pişmandı. Böylece hem arkadaşından özür diledi hemde yalanın kötülüğünü anladı. Arkadaşı onu afetti ve daha önceki kaba davranışlarından dolayı özür diledi. Neticede çok samimi arkadaş olmaya başladılar.


“Yalan” konulu bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;

Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış.


Cevap: Şehirlerden birinde yalanı huy edinmiş bir kadın vardı. Artık insanlar ona doğru söylese de inanmazlar ama kafalarını karıştırmayı başarırmış. Bir şeyler hakkında yalan söyler insanlar yardıma koşunca katıla katıla gülermiş. Bir gün yemek yaparken ateş perdeye sıçramış, ev başlamış yanmaya. Kadın ağlaya ağlaya yardım istemiş , ama herkes bıkkınlıktan yerinden kalkmamış. Böylece alevler çok yükselince inanmışlar ki o zamanda iş işten geçmiş ev kullanılmaz hale gelmiş. Kadın pişman olmuş ve tövbe etmiş . İnsanlar yine de ona sahip çıkmış ve ona küçük bir ev yapmış, yardımda bulunmuş. Oda bundan sonra asla yaşan söylememiş ki o yerin en doğru sözlüsü olmuş.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözünün her zaman duymuşuzdur. Yalan insanların güven duygusunu zedeler. Yalan elbetteki bir gün ortaya çıkar. Yalan söylediğimiz insanın Güven duygularını ve bize inanmasını sağlayamayız. Yalan hiç de düzgün olmayan bir davranıştır. Yalanla beraber biz çok kötü alışkanlıklar beraberinde gelebilir. Yalan elbetteki söylendiği zaman huzursuzluk ve güvensizlik verebilir. Bu sebeple zor durumda bile kalsak yalan söylememeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.