Ders Notları

Yunus Emre’nin “Sevelim, sevilelim Dünya kimseye kalmaz.” dizeleri sizde hangi duyguları çağrıştırıyor?

7. Sınıf Türkçe Kitabı Yunus Emre’nin “Sevelim, sevilelim Dünya kimseye kalmaz.” dizeleri sizde hangi duyguları çağrıştırıyor? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Yunus Emre’nin “Sevelim, sevilelim Dünya kimseye kalmaz.” dizeleri sizde hangi duyguları çağrıştırıyor?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Yunus Emre’nin bu sözü ben de sevgi, birlik ve beraberlik, merhamet duygularını çağrıştırıyor.


“Yunus Emre’nin “Sevelim, sevilelim Dünya kimseye kalmaz.” dizeleri sizde hangi duyguları çağrıştırıyor?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Yunus Emre’nin “sevelim, sevilelim/Dünya kimseye kalmaz” sözü çok doğru bir sözdür.

Ne kadar yaşarsak yaşayalım bir gün ölüm gelir ve bu dünyadan ayrılmak zorunda kalırız. Geriye sadece yaşamış olduğumuz anılar kalır.

Bu hatıraları güzel bir şekilde bırakmak ise insanın sevilip sevmesini yani güzel bir hayat yaşamasına bağlıdır.

Dünyanın çok kısa olduğunu ve ölümün her an bizi yakalayabileceğini düşünürsek içimizde duymuş olduğumuz kim ve nefret söner ve içimizde diğer insanlara karşı merhamet duygusu belirir.

Küçük olayların bizi etkilemesine izin vermez ve böylece sevmenin ve sevilmenin değerini anlayarak hareket ederiz.

Herkes bu anlayışla hareket ederse ne kadar güzel bir dünya olduğunu hayretle görürüz.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 7 sınıf Türkçe ders kitabımızda yer alan bu bilgilerle Yunus Emre’nin bu sözünde çok güzel bir şekilde açıklamaktayız severim sevilelim dünya kimseye kalmaz sözünde anlatılmak istenen her zaman sevginin kazanabileceğini kötülüğün ve olumsuzlukların hiçbir zaman bir işe yaramadığını birbirimize karşı her zaman hürmette ve saygıda kusur etmememiz gerektiğini bu dünyanın gelip geçici yine yalnız insanın ahlakının Baki kalacağını anlatan bir söz olduğunu yukarıdaki bilgi ve cevaplarla çok güzel bir şekilde öğrendim sizlere çok teşekkür ederim sizleri çok seviyorum ve severek takip ediyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.