Ders Notları

Yunus Emre’yi tanıtan bir konuşma hazırlayınız.

5. Sınıf Türkçe Yunus Emre’yi tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yunus Emre’yi tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Yunus Emre Anadolu Selçuklu devletinin dağılma döneminde büyüklü küçüklü Türk beyliklerinin kurulmaya başlandığı 13.yy ortasından 14.yy başına kadar yaşamış bir düşünürdür. Ankara İn Nallıhan ilçesindeki taktık emre dergahında yaşamıştır.

Türk tasavvuf edebiyatında kendine has bir tarzın kurucusu olmuştur. Hoca Ahmet yesevi nin başlattığı tekke şiiri geleneğini kendine özgü söyleyişle yeniden ortaya koymuştur.


Yunus Emre’yi tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Yunus Emre şiirleri ve sözleriyle 13.yy İn ortasından 14.yy İn ilk çeyreğine kadar olan dönemde anadoluda yaşamış bir düşünürdür. Yunus Emre şiirlerinde  tasavuffla beslenen dizelerinde insanın kendisiyle, nesnelere, Allahla olan ilişkilerini ölüm, doğum, yaşama bağlılık, ilahi adalet, insan sevgisi gibi konuları ele almıştır.

Dönemindeki düşünce biçimi konuşulan dile yalın akıcı bir söyleyiş getirmiştir. Yunus Emre nin şiirleri daha söylendiği, yazıldığı tarihten itibaren ezberlenip okunmaya başlamıştır. 14.yy dan itibaren aptallar ve dervişlerin vasıtası ile Osmanlı’nın fethettiği tüm coğrafyada şiirleri bilinen bir üne sahip olmuştur.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.