Ders Notları

Fatih Sultan Mehmet’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız.

5. Sınıf Türkçe Fatih Sultan Mehmet’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Fatih Sultan Mehmet’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Fatih Sultan Mehmet yani ikinci Mehmet Osmanlı Devleti’nde büyük padişahlardan bir tanesi olarak kabul edilmesi gereken bir padişahtır.

Küçük yaştan itibaren zekası ve İstanbul aşkıyla tutuşan iki Mehmet yapmış olduğu toplar ve yapmış olduğu icatlar ile beraber İstanbul’u fethederek Fatih unvanını almış ve Fatih Sultan Mehmet olarak Osmanlı İmparatorluğu’nda yer edinmiş bir hükümdar olarak kabul edilmesi gerekir.


Fatih Sultan Mehmet’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Osmanlı İmparatorluğu’nda ikinci Mehmet olarak tanınan Fatih Sultan Mehmet Küçük yaşlarından itibaren birçok bilim adamından bilgi alması Savaş kabiliyetinin yüksek olması ve sürekli olarak güçlü bir padişah yapısına sahip olması ve tek vekil olması nedeniyle güçlü bir kişiliğe sahip olan padişahlardan bir tanesidir.

Küçük yaştan itibaren İstanbul aşkı olan Fatih Sultan Mehmet yapmış oldu shak’la beraber bizans’ı kıstırmış ve döktürmüş olduğu toplarla beraber yıkılmak denen costantine surlarını yıkarak İstanbul’un fethine Mazhar olarak Peygamber Efendimiz’in hadisine Mazhar olan bir hükümdar olarak Fatih unvanını almış ve Fatih Sultan Mehmet olarak tarihe Geçmiş olan bir güçlü bir hükümdardır.

İstanbul’u fethettikten sonra Fatih Sultan Mehmet Akdeniz’in ve Egemen Türk gölü haline gelmesini sağlamış smanlı hazinesinin dolmasını sağlayan ve batıda birçok sefer ile beraber Osmanlı İmparatorluğu’nun bütün kıtaları yayılmasını sağlayan bir padişahtır.


 

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.