Ders Notları

Üç tane küresel sorun belirleyerek bu sorunların çözümüne ilişkin önerilerinizi yazınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Üç tane küresel sorun belirleyerek bu sorunların çözümüne ilişkin önerilerinizi yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Üç tane küresel sorun belirleyerek bu sorunların çözümüne ilişkin önerilerinizi yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Açlık : Uluslar arası öğütlerle kalkınma planları yaparak açlık yaşayan bölgelere katkılar sağlanarak bu bölgelerin kalkınarak açlık sıkıntısının giderilmesi sağlanması gerekir.

Küresel Isınma : Dünyada var olan sanayileşme yarışında fosil yakıtlarının kullanımın azaltılarak doğal gaz gibi temiz enerji kaynaklarıyla üretim yapılarak bacalara filtre sisteminin takılması gerekmektedir.

Hava Kirliliği : Arabalar, fabrikalar ve ev ısınmasında yenilenebilir enerji tercih edilmelidir. Bu kaynakları elde edemezsek doğal gaz gibi temiz enerjinin tercih edilmesi gerekmektedir.


Üç tane küresel sorun belirleyerek bu sorunların çözümüne ilişkin önerilerinizi yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sağlık Sorunları : Dünya sağlık örgütü tarafından dünyada var olan verilerle yardımlar sağlanarak sağlık olanakların sağlanması ve hastalıkların ortadan kaldırılması

Eğitim Sorunları : Gelecek iyi vatandaşların yetişmesi için sürekli olarak insanların iyi bir eğitim alması gerekmektedir. Uluslar arası örgütler sayesinde yardımlar sağlanmalı ve okullar açılmalıdır.

Hava Kirliliği : Arabalar, fabrikalar ve ev ısınmasında yenilenebilir enerji tercih edilmelidir. Bu kaynakları elde edemezsek doğal gaz gibi temiz enerjinin tercih edilmesi gerekmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Küresel sorunlar yalnız sorunlarım oluştuğu bölgede değil dünyanın hepsini etkileyen ve dünyanın hepsinin olumsuz açılardan baktığı sebeplerdir. Bunların başında elbette sömürgeler savaşlar demokrasinin yönetilmediği ülkeler ekonomik sorunlar dış baskılar birçok konuda olan ayrımcılık gibi sorunlar olabilmektedir. Günümüzde bile bu sorunlar hala bazı ülkelerde yaşanabiliyor. Bu gibi küresel sorunlar insanlar arasında açlık yokluk işsizlik eğitimsizlik sağlık sorunları hastalıklar gibi birçok sorunu da ortaya çıkarır. Bu gibi insan dışı hareketler ve küresel sorunların çözümünü bulmak için ülkeler bir arada toplanarak sorunlara çözüm bulmalı burada mağdur olan insanlara yardım etmeli ve gerekli olan şartlar içerisinde bu sorunlar çözülmeye gidilmelidir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.