Ders Notları

Mimar Sinan’ı tanıtan bir konuşma hazırlayınız.

5. Sınıf Türkçe Mimar Sinan’ı tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mimar Sinan’ı tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Osmanlı Devletine  Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde hizmet vermiş baş mimar ve inşaat mühendisidir.

1489 yılında Kayseri’de doğmuş gençlik yıllarında devşirme olarak İstanbul’a getirilmiştir. Katıldığı seferlerde gösterdiği mimari zekadan sonra mimar lakabını almış daha sonra da baş mimarlığa yükselmiştir.


Mimar Sinan’ı tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Devşirme olarak İstanbul’a getirilen bir gençken katıldığı seferlerde mimari zekasını konuşturup dikkatleri üzerine çekmiştir. Baş mimarlığa kadar yükselmiş 49 yıl boyunca Osmanlı Devletine hizmet etmiştir. Günümüze 395 eser bırakan Sinan eserlerinde sürekli kendini geliştirmiş üstüne koyarak ilerlemiştir. Mükemmeli araması eserlerinin günümüze ulaşmasına katkı sağlamıştır.

Mimar Sinan, mimar olarak bilinmesinin dışında  bir mühendis, şehir tasarımcısı, planlamacısıydı aynı zamanda çözüm üreten, bilime hakim, yenilikçi, özgün vb. özelliklerine sahip olduğunu bıraktığı  eserlerden anlayabiliriz.

Aklımıza gelen ilk 3 eseri çıraklık eserim dediği ‘Şehzade Camii’, kalfalık eserim dediği ‘Süleymaniye Camii’ ve ustalık eserim dediği ‘Selimiye Camii’.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Teşekkür ederim çok yararlı oldu fakat daha detaylı olsaydı daha iyi ve işe yarar olurdu.???

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.