Ders Notları

“Demokrasi” kavramı sizde ne çağrıştırıyor?

5. Sınıf Türkçe “Demokrasi” kavramı sizde ne çağrıştırıyor? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Demokrasi” kavramı sizde ne çağrıştırıyor? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Demokrasi herkesin eşit hak ve hürriyetler e sahip olduğu insanların çok daha fazla özgür ola birliği  yönetim şeklidir. İnsanların kendi kendini yönetme rejimidir hukukun üstünlüğü vardır. Herkes hukuk önünde eşittir. Devlet yöneticileri halk içerisinden seçimle gelir herkes seçile bilir herkes seçe bilir.


“Demokrasi” kavramı sizde ne çağrıştırıyor? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Demokrasi insanları kendi kendini eşit hak ve özgürlükler çerçevesinde hukukun üstünlüğüne dayanarak yönetme rejimidir. Seçimler eşit haklara dayalı olarak hukuka bağlı olarak tarafsız şekilde yapılır.

Herkesin seçilme hakkı bulunur. Yani yönetime gelebilir. Seçim süresinde ise kimsenin etkisinde kalmadan kendi özgür iradesi ile istediğine oy vererek seçe bilir.

Demokratik halklarda insanların din ve vicdan özgürlüğü vardır herkes birbirine saygı duymak zorundadır. Adli bir olayda herkes hukuken eşit sayılır o bizden bu bizden değil gibi ayrımlar yapılmaz yapılamaz. İnsanın kendini özgür hissedeceği eniyi rejim şekli demokrasidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Demokrasi denilince aklımıza hak ve özgürlüklerimizi rahat bir şekilde yaşadığımız Özgür vatan topraklarında huzurlu bir şekilde yaşamanın Temel kavram mıdır. Cumhuriyet yönetimi demokrasi esas alır. Cumhuriyetle yönetilen devletler demokrasinin gerekliliği olan ilke ve inkılapları uygular. Demokrasi toplumlar arasında yenilikleri, inkılapları insanların yaşamını sürdürmesi için gerekli olan haklarını yaşatır ve uygular.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.