Ders Notları

Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde, askerî ve siyasi alanlarda kazandığı başarılardan örnekler veriniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde, askerî ve siyasi alanlarda kazandığı başarılardan örnekler veriniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde, askerî ve siyasi alanlarda kazandığı başarılar Cumhuriyet’ ten önce de sonra da olmuştur. Çanakkale Savaşı ve savaşlardaki taktikleri buna en büyük örnektir.
Birçok başarının kazanılmasında etkin rol göstermiştir. “İlk hedefiniz Akdeniz’ dir ” diyerek savaşın seyrini değiştirmiştir. Modern devletler seviyesine çıkmanın başarılar getireceğini düşünmesi ve bunu uygulaması da ileri görüşlülüğü ve başarıları arasındadır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi alanda ve çeşitli sanat edebiyat genel kültür eğitim gibi alanlarda ileri görüşlü olması her zaman yeniliklere ayak uydurduğu zaman ve yeniliklere gidildiği zaman ülkemizin siyasi ekonomik ve ticari alanda geliştiğini kültür ve sanat alanında kendini geliştirdiğini bilen Mustafa Kemal Atatürk hep bu alanda yenilikler ve inkılapları kurarak Türk milletini o alanda geliştirmeye imkan hazırlamıştır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.