Siyasi partiler ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. | Forum Sayfa Cevapları

Siyasi partiler ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Siyasi partiler ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Siyasi partiler ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Siyasi partiler, demokrasinin bir parçası vede olmazsa olmazıdır. Çünkü siyasi partiler halkın tamamını ve her türlü görüşünü temsil ederler. İnsanlar görüşlerine, fikirlerine göre partilerinei kendi özgür iradeleriyle seçerler o partiye oy vererek kendi fikrini mecliste temsil edilmesini sağlamış olur. Her görüş mecliste temsil edilirse demokrasi ve oğulculuk daha iyi olmuş olur.


Siyasi partiler ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Demokrasinin temel özellikleri seçim ve temsil ilkeleridir. Yani halkın seçtiği temsilciler siyasi iktidarı kullanırlar. Bir siyasi rejim demokrasi olarak nitelendirilebilmesi için dört temel ilke bulunur. Bu ilkeler:

  1. Seçimler ve temsil
  2. Siyasi partiler
  3. Çoğulculuk ve katılım
  4. Hukuk üstünlüğü

İnsanların seçim yapabilmeleri için kendi düşüncelerine kendi fikirlerine uyan guruplar oluşturmalı gerekir. Gruplar kendi çoğunluklarını oluşturdukları zaman bu fikir etrafında toplanan insanlar bir siyasi parti  oluşumu içerisine girmiş olurlar. Siyasi partilerin görüşleri fikirleri vede hizmet şekilleri birbirlerinden farklıdır fakat amacı ülke çıkarlarını her zaman önde tutmaktır. Bunun için farklı görüşteki insanların farklı siyasal partileri destekleyerek meclise kendi görüşlerini destekleyip girmelerini sağlamaları bir demokratik harekettir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Siyasi partiler ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Cumhuriyet ilan edildikten sonra tekli siyasi partiler devletimizi yönetmeye başladıktan sonra Atatürk'ün isteği ve desteği ile çoklu partiye giriş yapılmıştır siyasi partiler ülkemizin yönetimi her türlü düşünce ve anlayışın belirtilmesi açısından önemli bir yer kaplar. Siyasi partilerde diğer partilerden farklı görüşler farklı anlayışlar ve farklı yönetim biçimleri öne sürülmektedir. Yalnız tek amaç Türk milletinin ve bulunan toplumun huzuru mutluluğu ve en güzel şekilde yönetilmesidir. Beraber alınan kararlarla siyasi partiler ülkenin ve toplumun huzuru mutluluğu cumhuriyeti'ni yaşatılması ve demokrasi de yönetilmesi için temel ilkeleri esas alırlar
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak