Ders Notları

Siyasi partiler ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Siyasi partiler ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Siyasi partiler ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Siyasi partiler, demokrasinin bir parçası vede olmazsa olmazıdır. Çünkü siyasi partiler halkın tamamını ve her türlü görüşünü temsil ederler. İnsanlar görüşlerine, fikirlerine göre partilerinei kendi özgür iradeleriyle seçerler o partiye oy vererek kendi fikrini mecliste temsil edilmesini sağlamış olur. Her görüş mecliste temsil edilirse demokrasi ve oğulculuk daha iyi olmuş olur.


Siyasi partiler ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Demokrasinin temel özellikleri seçim ve temsil ilkeleridir. Yani halkın seçtiği temsilciler siyasi iktidarı kullanırlar. Bir siyasi rejim demokrasi olarak nitelendirilebilmesi için dört temel ilke bulunur. Bu ilkeler:

  1. Seçimler ve temsil
  2. Siyasi partiler
  3. Çoğulculuk ve katılım
  4. Hukuk üstünlüğü

İnsanların seçim yapabilmeleri için kendi düşüncelerine kendi fikirlerine uyan guruplar oluşturmalı gerekir. Gruplar kendi çoğunluklarını oluşturdukları zaman bu fikir etrafında toplanan insanlar bir siyasi parti  oluşumu içerisine girmiş olurlar. Siyasi partilerin görüşleri fikirleri vede hizmet şekilleri birbirlerinden farklıdır fakat amacı ülke çıkarlarını her zaman önde tutmaktır. Bunun için farklı görüşteki insanların farklı siyasal partileri destekleyerek meclise kendi görüşlerini destekleyip girmelerini sağlamaları bir demokratik harekettir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Cumhuriyet ilan edildikten sonra tekli siyasi partiler devletimizi yönetmeye başladıktan sonra Atatürk’ün isteği ve desteği ile çoklu partiye giriş yapılmıştır siyasi partiler ülkemizin yönetimi her türlü düşünce ve anlayışın belirtilmesi açısından önemli bir yer kaplar. Siyasi partilerde diğer partilerden farklı görüşler farklı anlayışlar ve farklı yönetim biçimleri öne sürülmektedir. Yalnız tek amaç Türk milletinin ve bulunan toplumun huzuru mutluluğu ve en güzel şekilde yönetilmesidir. Beraber alınan kararlarla siyasi partiler ülkenin ve toplumun huzuru mutluluğu cumhuriyeti’ni yaşatılması ve demokrasi de yönetilmesi için temel ilkeleri esas alırlar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.