Ders Notları

İnsan hakları eşitlik hukuk millet vatandaş milli egemenlik üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız.

6. Sınıf Türkçe İnsan hakları eşitlik hukuk millet vatandaş milli egemenlik üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İnsan hakları eşitlik hukuk millet vatandaş milli egemenlik üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünya üzerinde yaşayan tüm insanlar eşit haklara sahip tir. Bu insanın en tabi hakkıdır bu hak doğumla başlar fakat tarih boyunca insanlar siyahi insanları eşit görmeyerek İnsan haklarını ihlal etmiş ve onları yüzyıllar boyunca köle olarak kullanmışlar vede hiçbir hukuk önünde eşit olarak kabul etmemişlerdir.

Ne yazık ki bu düşünce günümüzde de pek değişmemiş gibi görünmekte en son ABD de yaşanan olaylar da siyahi insanlara hiçte eşit davranılmadığını gözler önüne seriyor polis terörü olarak başlayan bu olaylarda sözüm ona hukuk adalet eşitlik insan hakları savunuculuğu yapıyor gibi görünen ABD kendi ülkesinde hiçte insan hakları şovelyeliği yapmıyor.

Sokağın ortasında bir siyahi insanın göz göre göre öldüren polislere hukukken de hiç bir işlem yapılmıyor. İnsanlar hiçte eşit değil. Anlayacağımız dünya üzerinde en ufak bir sorunda ülkelere insan hakları, hukuk, eşitlik diye yaygara koparanlar, kendiler de olan sorunlara kör, sağır, dilsiz.


İnsan hakları eşitlik hukuk millet vatandaş milli egemenlik üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir vatanın olmazsa olmazı o ülkenin vatandaşları dır. Her ülkenin kendi vatandaşı vardır. Fakat Türk milleti vatandaş olmanın yanında bir millet tir. Millet olmak öyle kolay değildir yüzyıllar içerisinde aynı dili aynı kültürü aynı örf ve geleneği olan ortak paydada buluşan karakteristik özellikleri aynı olan insanlar topluluğu bir millet oluşturur. Yoksa buradan çık git Belçika’nın da vatandaşı olursun. Anlayacağın vatandaş olmak kolay fakat bir millet olmak oğludur.

Bir vatan uğruna can vermek gözünü kırpmadan ölüme koşmak şehit olmak millet olmanın verdiği duygularla oluşur. Millettin oluşturduğu bu duygunun tam bağımsızlık ve özgürlükle taçlanması ise sadece milli egemenlikle olur yani parlamenter sistem le, halkın kendi yöneticisi ni kendi oyuyla seçme si milli egemenliği gerçekleştirir.

Bu ülke üzerinde yaşayan tüm insanlar birer birey se Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı dır. Ve ortak payda da buluşuyorsa Türk milleti oluşmuş olur, bu millet kendi geleceğini kendi tayin edebiliyorsa mili egemenlik gerçekleşmiş olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vatanımız için ve vatan topraklarımızın bölünmezliği için milli mücadele vermek ve elimizden gelen tüm gayreti vermek bağımsız ve özgür yaşamak için mücadele etmek vatandaşlık görevlerimiz arasında yer almaktadır. Bayrağımız ve İstiklal marşı en kutsal kıymetli simgelerinden biridir. Vatanımızın bölünmezliği tarih boyunca Türk milleti tarafından kurulmuştur. Bizler de vatanımıza hayırlı birer vatandaş olmak istiyor ne vatan topraklarımızı korumak istiyorsak derslerimize iyi çalışmalar çevremizi temiz tutmalı sorumluluklarımızı ve görevlerimizin farkında vararak ülkemize faydalı birer birey olmalıyız

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.