Ders Notları

Elektrik telleri niçin plastik bir kılıfla kaplanır? Tartışalım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Elektrik telleri niçin plastik bir kılıfla kaplanır? Tartışalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Elektrik telleri niçin plastik bir kılıfla kaplanır? Tartışalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Evimizde kullandığımız elektrikli cihazların fişlerine bakacak olursanız üzerilerinin plastik bir kılıfla kaplı olduğunu fark edersiniz.

Bunun amacı insan ve diğer hayvan gibi canlıları elektriğe karşı korumaktır. Elektrik akımı geçen iletkenler insanlar için tehlike arz eden hatlardır. İnsanlar için tehlike oluşturan bu hatları elektrik akımına maruz kalmamaları için üzerileri plastik kaplama ile kaplanarak insanların can güvenlikleri korunmuş olur.


Elektrik telleri niçin plastik bir kılıfla kaplanır? Tartışalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Elektrik telleri plastik bir kılıfla kaplanmasında sebebi plastiğin yalıtkan özelliğinin olmasından dolayıdır. Yalıtkan maddeler iletken maddelerin üzeri kapatılarak insanlara ve diğer canlılara zarar vermesi engellenir.

Eğer iletken maddelerin üzerileri açık olsaydı büyük ihtimalle elektriğin geçtiği bu iletken maddeler insanları veya diğer canlıları çarpacaktı yani elektrik akımı hayvan veya canlılar üzerinde hayati tehlikeli bir risk oluşturarak tehlikeli olacaktı.

İletken elektriği geçiren maddeler üzerine plastik veya lastik gibi yalıtımlı maddelerin geçirilmesinin sebebi budur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Elektrik araç girişlerinde bulunan kabloların genellikle plastik kapla kaplı olmasının temel sebeplerinden bir elektrik çarpmasını önlemek ve elektriğin daha iyi bir şekilde yardımını sağlamak amacıyla tasarlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Evimizde kullanmış olduğumuz şarj kablolarının plastik kapla kaplı olduğunu televizyon kablosunu plastik kapla kaplı olduğunu elektrikli sobanın kablosunu elektrik ve geçen kısmını ve kablosunun plastik olduğunu gözlemleyebiliriz bu lastik hem elektrik çarpmasın önüne geçmekte hem de elektriği daha iyi bir şekilde yalıtma sistemine sahip olmakta ve bu konudaki çeşitli gözlemlerimizi bunu daha İpek işte gideceğimizi söyleyebiliriz verdiğiniz konular için çok teşekkür eder sizler sayesinde günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz birçok sorunu ve konuyu daha yakın bir şekilde anlama imkânına sahip olabiliyoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.