Ders Notları

Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir? Bu mesleklerin ustalarına ulaşıp ya da araştırıp mesleklerinin özellikleri ile ilgili bilgiler alınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir? Bu mesleklerin ustalarına ulaşıp ya da araştırıp mesleklerinin özellikleri ile ilgili bilgiler alınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler şunlardır;

 • Bileyicilik; Bıçak gibi keskin aletler körerdiği zaman o bıçakları açmak yani keskin hale getirme işidir. Eskiden kasap önlerinde olan bu kişiler artık nerdeyse görülmüyor.
 • Sütçülük; İnekleri veya koyun , keçi gibi hayvanları olan kişilerin bunları satıp para kazanmasına verilen isimdir.
 • Yorgancılık; Kış aylarında örtünmek için , yün, pamuk veya elyaftan yapılan rengarenk ve desenli örtülerdir.
 • Bastoncukluk; Genellikle yaşlıların tercih ettiği , yürümeye destek için yapılan uzan sopalara denir.
 • Çömlekçilik; Her tütlü yiyecek ve içeceği saklamak için kullanılan kaplardır.

Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir? Bu mesleklerin ustalarına ulaşıp ya da araştırıp mesleklerinin özellikleri ile ilgili bilgiler alınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

 1. El süpürgeciliği; sürüge otlarınıu toplayarak süpürge yapar ve satarlar Günümüzde plastik süpürge çeşitlerinin çıkması ile beraber etkisini kaybewtmiştir.
 2. Esansçı; Çeşitli kokular olan esansları satma işidir. Parfümler çıktığı ve mağazalarda satılmaya başlandığından beri etkisini kaybetmiştir.
 3. Zembilcilik, hasırcılık
 4. Bohçacı; Bohçasına yüklediği eşyaları insanlara satarak para kazanır. Yabancı insanları güvenip artık herkes evine almaktan çekinir. Artık mağazalarda bu ürünleri bulmak mümkün olduğu için pek tercih edilmez.
 5. Hamalcı; Para karşılığında eşya taşıyan kişiye denir. Artık araba gibi aletler çıktığı için çok nadir yerlerde tercih edilirler.
 6. Arzuhalci; Üst kurumlara yazılacak olan dilekçeleri yazan kişilerdir. Günümğüzde hala mahkeme dilekçe ve savunmalarını yazarlar.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında bakırcılık halı dokumacılığı çinicilik bastonculuk ayakkabı yapımı gibi birçok meslek geliyor bu meslek zamanın olanaklarına ve sistemlerine gören ilgi görmemiş ve sahip oldukları değeri kaybetmişlerdir eskiden günümüzde olduğu gibi fabrikalar ve sanayi alanında birçok kuruluş yoktu .Bu sebeple insanlar elbise diktirecek leri zaman terzilere gider orada elbise diktirirlerdi. Ayrıca eskiden su içmek su doldurmak ayran koymak gibi birçok sistem için çömlekçilik mesleğinden faydalanarak yapılan çömlekler kullanılır da günümüzde ise çelik cam gibi birçok mutfak eşyası da sahibiz bu sebeple bu meslek etkisini bitirmiştir

   

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.