Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir? | Forum Sayfa Cevapları

Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir? Bu mesleklerin ustalarına ulaşıp ya da araştırıp mesleklerinin özellikleri ile ilgili bilgiler alınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir? Bu mesleklerin ustalarına ulaşıp ya da araştırıp mesleklerinin özellikleri ile ilgili bilgiler alınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;

Cevap : Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler şunlardır;

 • Bileyicilik; Bıçak gibi keskin aletler körerdiği zaman o bıçakları açmak yani keskin hale getirme işidir. Eskiden kasap önlerinde olan bu kişiler artık nerdeyse görülmüyor.
 • Sütçülük; İnekleri veya koyun , keçi gibi hayvanları olan kişilerin bunları satıp para kazanmasına verilen isimdir.
 • Yorgancılık; Kış aylarında örtünmek için , yün, pamuk veya elyaftan yapılan rengarenk ve desenli örtülerdir.
 • Bastoncukluk; Genellikle yaşlıların tercih ettiği , yürümeye destek için yapılan uzan sopalara denir.
 • Çömlekçilik; Her tütlü yiyecek ve içeceği saklamak için kullanılan kaplardır.

Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir? Bu mesleklerin ustalarına ulaşıp ya da araştırıp mesleklerinin özellikleri ile ilgili bilgiler alınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;

Cevap :

 1. El süpürgeciliği; sürüge otlarınıu toplayarak süpürge yapar ve satarlar Günümüzde plastik süpürge çeşitlerinin çıkması ile beraber etkisini kaybewtmiştir.
 2. Esansçı; Çeşitli kokular olan esansları satma işidir. Parfümler çıktığı ve mağazalarda satılmaya başlandığından beri etkisini kaybetmiştir.
 3. Zembilcilik, hasırcılık
 4. Bohçacı; Bohçasına yüklediği eşyaları insanlara satarak para kazanır. Yabancı insanları güvenip artık herkes evine almaktan çekinir. Artık mağazalarda bu ürünleri bulmak mümkün olduğu için pek tercih edilmez.
 5. Hamalcı; Para karşılığında eşya taşıyan kişiye denir. Artık araba gibi aletler çıktığı için çok nadir yerlerde tercih edilirler.
 6. Arzuhalci; Üst kurumlara yazılacak olan dilekçeleri yazan kişilerdir. Günümğüzde hala mahkeme dilekçe ve savunmalarını yazarlar.

 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında bakırcılık halı dokumacılığı çinicilik bastonculuk ayakkabı yapımı gibi birçok meslek geliyor bu meslek zamanın olanaklarına ve sistemlerine gören ilgi görmemiş ve sahip oldukları değeri kaybetmişlerdir eskiden günümüzde olduğu gibi fabrikalar ve sanayi alanında birçok kuruluş yoktu .Bu sebeple insanlar elbise diktirecek leri zaman terzilere gider orada elbise diktirirlerdi. Ayrıca eskiden su içmek su doldurmak ayran koymak gibi birçok sistem için çömlekçilik mesleğinden faydalanarak yapılan çömlekler kullanılır da günümüzde ise çelik cam gibi birçok mutfak eşyası da sahibiz bu sebeple bu meslek etkisini bitirmiştir  
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

 • 14 Kayıtlı Üye
 • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak