Ders Notları

Mustafa Kemal’in yerinde siz olsaydınız millî bilinci uyandırmak amacıyla neler yapardınız?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Mustafa Kemal’in yerinde siz olsaydınız millî bilinci uyandırmak amacıyla neler yapardınız? Sorsunun Kısa ve Uzun Cevabı


Mustafa Kemal’in yerinde siz olsaydınız millî bilinci uyandırmak amacıyla neler yapardınız? sorusunun kısa cevabı;


Cevap: Mustafa Kemal Atatürk’ün yerinde olsaydım bende milli mücadeleyi tekrar uyandırmak için aynı onun şekilde gizli bir şekilde düşmanın zayıf olduğu bölgelere giderek Milli Mücadele uyandırmak için bu bölgede yer alan aşiret liderleri sözü geçen büyükler dini liderlerle görüşerek Türk ulusunun Türk milletinin bağımsızlığı için iğneyi için halkı için ekmeği için milli mücadelenin şart olduğunu anlatır ve milli mücadele için Düşmanların Vatan’dan atılması için insanları bir araya getirerek milli mücadeleyi başlatırdım.


Mustafa Kemal’in yerinde siz olsaydınız millî bilinci uyandırmak amacıyla neler yapardınız? sorusunun uzun cevabı;


Cevap: Mustafa Kemal Atatürk’ün yerinde siz olsaydınız ne yapardınız sorusu çok güzel bir sorudur.  Çünkü Mustafa Kemal Atatürk canını malını hiçe sayarak Türk ordusunun bağımsızlığı için Milli Mücadele ateşini yakan en büyük liderlerden bir tanesidir.  Mustafa Kemal Atatürk Gizli Görev ile beraber Samsun’a çıkarak Milli Mücadele ateşini yakan ve birçok Kahraman ile beraber Türk milletinin bağımsızlığı için mücadele etmiş olan büyük liderlerden bir tanesidir.  Milli Mücadele dönemi başlamadan önce Türk ulusunun manda ve himaye içinde yaşayamayacağı Türk ulusunun Ancak ve ancak bağımsız bir şekilde yaşayacağını bilen Mustafa Kemal Atatürk milli mücadele ateşini yakarak Samsun’a çıkmış burada Erzurum Sivas kongrelerine Amasya genelgesini yayınlayarak Milli mücadelenin başlamasına düzenli ordunun kurularak düşmanın parça parça vatandan sökülerek atılmasına vesile olan en büyük liderlerden bir tanesidir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Mustafa Kemal ‘in yerinde olsaydım ülkem için gereken her şeyi yapardım. Her zaman ülkemi korur,gençleri biliçlendirirdim.Kısacası ülkemiz bizim için çok önemlidir.Her şeye rağmen gayret göstermiştir. Her düşmanın karşısında dimdik durmuş,hiçbir zaman pes etmeyen bu güzel ülkemiz bizim için çok önemlidir. Bu güzel ülkemize her zaman sahip çıkmamız ona çok iyi bakmamız gerekir.Ülkemize hainlik yapan kişilere “DUR” dememiz gerekir.Ülkemize sahip çıkarsak Atatürke en büyük hediyeyi vermiş oluruz. Birde atamızın en değerli şeyleri biz ve o güzel ülkemiz dir.

  2. Gazi Mustafa Kemal sayesinde Türk milleti cumhuriyete kavuştu ve düşmanları ülkemizden çıkardı Mustafa Kemal Atatürk çok başarılı cesur düşünceli ve vatansever bir komutandı Mustafa Kemal Atatürk yaptığı birçok milli mücadeleler sonucunda ülkemizi düşmanlardan temizleyerek yeniliklere inkılaplara ve cumhuriyete kavuşturmuş olduğunu söylemek mümkündür Mustafa Kemal Atatürk silah arkadaşları ve Türk milletinin desteği ve duası ile beraber Türk milleti bu güzel halini almıştır biz Türk gençliği olarak Mustafa Kemal’in yerinde olsaydı onun gittiği yolda ilerler ve Türk milleti için seve seve canımızı vermekten kaçınma azdık

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.