Ders Notları

“Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız?” konulu bir konuşma hazırlayınız.

5. Sınıf Türkçe “Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız?” konulu bir konuşma hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız?” konulu bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Milli mücadele yıllarında yaşamış olsaydım. Büyük olasılıkla işgali ilk duyduğumda halkı bilinçlendirmek için propaganda çalışmalarına başlardım.

Milleti uyandırmak işgallere karşı çıkmak için broşürler mitingler düzenlerdim. Milleti birleştirmek için elimden geleni yapar dünyanında buraya dikkatini çekmeye çalışır basına haklı direnişimiz i anlatırdım.


“Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız?” konulu bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Milli mücadelenin başladığı zamanlarda yaşamış olsaydım milli mücadelenin başlaması için milleti uyandırmak için bağımsızlık ve özgürlük için insanları bir araya getiren konuşmalar yapardım. Basınla ilişkilerimi sıkı tutar dünya ya sesimizi duyurmaya çalışırdım. İşgalin başladığında ise elimden varsa örgütlenerek silahlı mücadeleye katılır gerekirse bu uğurunda şehit olmaya göze alırdım.

Çünkü o zamanda yaşayan bu milletin her ferdi bunu yaptı kimi kağnı ile top taşıdı kimi askere giysiler eldivenler çoraplar dikti. Kadını erkeği tüm varlığı ile son damlasına kadar bu yurdu kurtarmak için canını ortaya koydu bu millet vatanından bir parça bile vermeme ye yemin etti öylede yaptı.


 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Milli mücadele zamanı yıllarında yaşamış olsaydım öncelikle vatanım için savaşırdım. Vatanım için elimden gelen tüm fedakarlığı yapmaktan kaçırmazdım. Ayrıca vatan topraklarını düşmanlardan temizlemek için cephelerde savaşır mücadele eder ve vatanım için elimden gelen tüm mücadelenin ve milli mücadelenin destekçisi olurdum. Milli mücadele zamanında yaşamış olan tüm insanlarda vatanı ve milleti için mücadeleler vermiş gazi ve şehitlerimiz kahramanlarımız oldukça mücadeleler  tanımış ve bilmişlerdir. Milli mücadele yıllarında kadın erkek çocuk büyük yaşlı demeden milli mücadele’de cephelerde savaşmış düşmanları yurdumuzdan temizlemek için milli mücadele’ye en güzel destekleri vermişlerdir

  2. Ciddiyim harika olmuş mustafa Kemalle ilgiside var yani 10 üzerinden 1o veriyorum Dahada iyi yapınız. Ama ilk cevap yanlış

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.