Ders Notları

Geçmişte önemli olan bir mesleğin günümüzde önemini yitirmesinin sebepleri nelerdir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Geçmişte önemli olan bir mesleğin günümüzde önemini yitirmesinin sebepleri nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Geçmişte önemli olan bir mesleğin günümüzde önemini yitirmesinin sebepleri nelerdir?konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Her insan kendine ve yeteneğine uygun olan meslekleri sever ve seçer. Her meslek önemlidir. Çünkü hayatın yürümesi için her alanda başarı lazımdır. Halkın ihtiyaçları ve isteklerine göre meslekler değişir.  Zamanın değişmesi ve hayattaki zevklerin değişmesi ile birçok meslek unutulmuştur. Mesela ayı oynatma,  el süpürgeciliği , ciğerci gibi meslekler artık yoktur. Bunların önemini yitirmesi gelişen teknoloji ile artık bilgisayar oyunlarına geçilmesi, süpürge makinaların çıkması ve ciğer gibi etlerinde kasaplarda buzdolabılarında saklanarak satılmasıdır.


Geçmişte önemli olan bir mesleğin günümüzde önemini yitirmesinin sebepleri nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Zamanın geçmesi ile beraber insanlar ve meslekler de değişmektedir. Meslekler toplumumuzda insanların ihtiyacına göre değer kazanır veya kaybeder. Bazı meslekler günümüzde unutulmuş , bazıları da değer kazanmıştır.

Unutulan bazı meslekleri sayalım ve sebeplerini açıklayalım. Mesela ciğercilik. Eskiden ciğerler sopalara asılır ve insanlar çarşılarda  bunları satarlardı. Ancak günümüzde kasaplar soğutucular içinde ciğerleri koyar ve insanlar oradan alırlar.

Sepet hamalları olurdu ki ; bu kişiler pazara gelen kişilerin eşyalarını evlerine kadar taşırlardı. Daha sonra pazar arabaları çıkmış ve herkes kendi eşyasını kendisi taşımıştır. Öyle olunca bu meslekte unutulmuştur.

Arzuhalciler olurdu ki bunlar üst makama gönderilecek olan dilekçeleri yazarlardı. Şimdi ise belediye gibi insanların devlet işlerini yapacak yerler kurulmuş, insanlar oradan işlerini halletmektedirler.

Bunun gibi birçok meslek zamanın değişmesi ve insanların ihtiyaç duymaması ile unutulmuştur. Günümüzde daha önce olmayan farklı meslekler çıkmıştır. Zaman ilerledikçe de daha farklı meslekler çıkmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber internet bilgisayar tv tamirciliği satıcıları ve yapıcıları da çoğalmaktadır. Elektronik eşyaların çıkması ile beraberde onları geliştiren tamir eden ve bu işlerle ilgilenen kişilere ihtiyaç olmaktadır. Arabalar çoğalınca şoförler çıkmıştır. Bunun gibi ne kadar teknoloji gelişirse o kadar farklı meslek grupları çıkacak ve diğerleri de unutulacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geçmişte çok fazla meslek edilen ayakkabıcılık dokumacılık çinicilik bakırcılık ve halı dokumacılığı gibi birçok meslek günümüzde çok fazla yaşatılmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise teknoloji sayesinde ve sanayi alanında birçok gelişmeler olabilir örneğin ha sanayinin de teknolojinin hayatına girmesiyle beraber el işi ile yapılan birçok meslek artık makinalar sayesinde yapılmaktadır. Ayrıca insanların ihtiyaç ve istekleri zamana göre değişebilir. Bu sebeple farklı meslek grupları eski önemini yitirebilir günümüzde sanayi alanında birçok olanaklara sahip olan makinalarla kullanmış olduğumuz birçok ürüne kısa ve hızlı bir şekilde sahip olabiliyoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.