Ders Notları

Osmanlı Devleti’nin Rumeli’nin fethini kolaylaştıran gelişmeler nelerdir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı Devleti’nin Rumeli’nin fethini kolaylaştıran gelişmeler nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Osmanlı Devleti’nin Rumeli’nin fethini kolaylaştıran gelişmeler nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Osmanlı’nın rumeliye geçmesi vede fetih hareketlerinin sürekli rumeliye yapmasının öncelikli sebebi rumeliye iç karışıklıklar ve siyasi otorite boşluğunun olması Rumeli halkının ağır vergilerden bunalması sayılır.


Osmanlı Devleti’nin Rumeli’nin fethini kolaylaştıran gelişmeler nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:   Osmanlı çevresindeki otorite boşluklarından çok iyi yararlanarak rumeliye kolaylıkla geçmiştir. Öncelikle bizansın iç karışıklıklar inan faydalanıp taht mücadelesinde kantakuzeni destekleyerek onun Bizans imparatoru olmasını sağlamışlardır. Bunun karşılığında gelibolu’daki çimpe kalesi Osmanlı’ya bırakılmıştır. Çimpe kalesini rumelideki askeri üst olarak kullanmaya başlayan Osmanlı beyliği rumelideki fetihlere buradan organize ederek, otorite boşluğundaki rumeliye hızlı bir şekilde ilerlemeye başlamışlardır.

Osmanlı beyliği nin karası beyliği nı himaye altına alması ile bu beyliği denizcilik uğraşmasından dolayı bundan faydalanmışlar vede rumeliye geçişlerinde gemilerden faydalanmışlardır. Osmanlı rumeliye geçtiğinde balkanlarda Bulgar ve Sırp krallıkları vede çeşitli ülkeler birbirlerine ile savaş halinde oldukları için Osmanlı Balkanlara kolaylıkla hakimiyet kurmuştur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Osmanlı Devleti’nin rumeli’de ele karşı olan savaşın ve bedeni başarılı bir şekilde bitmezse elbetteki rumeliler en ağır vergilerden kaçınmaz otoriteye sahip olmaması çeşitli iç karışıklıklara sebep olmaları gibi temel sebeplerden dolayı başlatılmış olan ve derin kazanılması ile ilgili verilen bu konuda verdiğiniz cevaplar ve bilgileri çok beğenerek ödevimizi tamamlanıp verdiğiniz cevaplar ve bilgiler her zaman çok güzel hem kısa hem uzun cevapları burada bulabiliyorum sizler sayesinde bütün derslerinde daha başarılı ve daha enerjik bir şekilde ödevlerim bitiriyorum ve doğru bir şekilde bitirdim ödevlerimi daha iyi bir şekilde anlıyorum çok teşekkür ederim cevaplarınız efsane olmuş.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.