Ders Notları

Atatürk’ün vatan sevgisi ve liderlik özelliklerini yansıtan veciz sözlerini araştırınız.

5. Sınıf Türkçe Atatürk’ün vatan sevgisi ve liderlik özelliklerini yansıtan veciz sözlerini araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk’ün vatan sevgisi ve liderlik özelliklerini yansıtan veciz sözlerini araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Türkiye Cumhuriyetini kurucusu olan Başkomutan M. Kemal Atatürk vatan sevgisi ve liderlik özelliği sayesinde düşman elinde esir olan vatanımızı kurtarmıştır.

Her zaman vatan sevgisini dile getirmiştir.  ”Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır.” diyen Atatürk vatan sevgisini net bir şekilde ifade etmiştir. Aynı zamanda liderlik vasfını orduyu yönetmekte kullanan Atatürk vatanımızın kaderini değiştirmiştir.


Atatürk’ün vatan sevgisi ve liderlik özelliklerini yansıtan veciz sözlerini araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Vatan sevgisi ile vecizeleri:

  • Vatan sevgisi, ruhları kurtaran en kuvvetli rüzgardır.
  • Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür.
  • Yurt toprağı sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin.
  • Türk vatanı bir bütündür, parçalanamaz.
  • Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim.

Liderlik özellikleri ile vecizeler:

  • Milletler üzüntü ve keder bilmemelidir. Önderlerin (Liderlerin) vazifesi, hayatı neşe ve şevkle karşılamak hususunda milletlerine yol göstermektir.
  • Âcizler için imkansız, korkaklar için müthiş gözüken şeyler kahramanlar için idealdir.
  • Memleket kesinlikle modern, medeni ve refah içinde olacaktır. Bizim için bu hayat davasıdır.
  •  Bir millet, bir memleket için kurtuluş, esenlik ve muvaffakiyet istiyorsak bunu yalnız bir şahıstan hiçbir vakit istememeliyiz. Umumi kurtuluşu, gene umumi gayret temin eder ve bir millet, bir toplum yalnız bir ferdin gayretiyle bir adım bile atamaz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurtuluş savaşı’nı başlatan ve Kurtuluş Savaşı’nın başarıyla sonuçlanması sağlayan başkomutan Mustafa Kemal Atatürk liderlik ruhuyla ve vatanına duydu sevgisi ve bağlılığı ile bilinen Türklerin gelmiş geçmiş en büyük komutanlarından biridir. Kurtuluş savaşı’nı başlattığı zaman vatanı için elinden gelen tüm mücadeleyi vermiş silah arkadaşları ve Türk toplumunun desteği iman gücü vatanlarını olan sevgisi ve bağlılığıyla bu ülkeyi düşmanlardan temizlemeyi başarmışlardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kararlı duruşu ileriyi görüşü ve milletine bağlılığı da Kurtuluş savaşı’nı kazanmasına oldukça katkısı olmuştur.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.