Ders Notları

“Kahramanlık, vatan sevgisi” gibi duygulara sahip olmayan biri savaşabilir mi? Neden?

5. Sınıf Türkçe “Kahramanlık, vatan sevgisi” gibi duygulara sahip olmayan biri savaşabilir mi? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Kahramanlık, vatan sevgisi” gibi duygulara sahip olmayan biri savaşabilir mi? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kahramanlık, vatan sevgisi olmayan biri savaşmaz öyle bir durumla karşılaşırsa yapacağı tek bir şey vardır. Tüm malını alıp arkasına bile bakmadan gidebileceği bir yere gitmek.

Yakın zamanda gördüğümüz savaşlar en güzel örneklerdir. Kendi memleketlerinde bombalar patladığı anda Kendilerine sığınmacı deyip Türkiye ye attılar hatta bazıları Avrupa ya gitmek için kaçak yollara başvurdu denizleri geçmeye çalıştı.


“Kahramanlık, vatan sevgisi” gibi duygulara sahip olmayan biri savaşabilir mi? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kahramanlık vatan sevgisi bir milletin karakter özelliklerine bağlıdır. Türk milleti bu konuda diğer milletlerden daha fazla bu duyguları taşır. Bu duyuları taşımayan insanlar korkak ve asalak ruhlu insanlardır. Vatan üzerinde çıkacak ilk çatışmada kaçmak için fırsat kollarlar.

Türk milleti milli mücadele döneminde hiç bir ferdi başka bir ülkeye sığınmacı olarak gitmemiştir. Bu ruhu bugünlerde doğu komşumuz kardeş ülke Azerbaycan da da görüyoruz kahramanlık yapmak için büyük bir vatan sevgiyle bayraklarına sarılıyorlar. Tabii kahramanlık ve vatan sevgisi olmayanlarda bizim memleketimiz de sahillerde keyif yaparken görüyoruz.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Vatan sevgisi olmayan bir insan milli mücadele’ye destek veremez ve düşmanları yurdumuzdan kovmak için yapılan savaşlara katılamaz. Çünkü milli mücadele yıllarında savaşmış olan tüm kahramanlarımız vatana sevgisi ve bağlılığı ile tanınırlar. Vatan sevgisi insan yüreğinde olduğu zaman önündeki kararlılığı ve cesurluğu tüm duygularıyla pekişir. Nitekim Türk toplumu vatan sevgisini oldukça benimser. Kurtuluş Savaşı’nda ı Dünya Savaşı’nda Çanakkale zaferinde ve yurdumuzun karşılaşmış olduğu tüm savaşlar ve sıkıntılar da Türk toplumu vatana duyduğu sevgi ve saygı çerçevesinde vermiş olduğu milli mücadele dünyada eşi ve benzeri görülmeyen bir mücadeledir. Çünkü Türk toplumu vatanı için birlik olarak çocuk kadın yaşlı demeden tek yürek ve tek birlikle milli mücadele vermiş ve Türk topraklarıni düşmanlardan temizlemiş derdir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.