Ders Notları

Cumhuriyet nedir? Araştırınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Cumhuriyet nedir? Araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Cumhuriyet nedir? Araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Milletin egemenliğine dayanan seçme ve seçilme hakkı olan halkın belli bir kişileri oy sonucunda belli bir süreliğine kendilerini yönetmek için seçmiş olduğu yönetim biçimine Cumhuriyet denilmektedir.


Cumhuriyet nedir? Araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hükümet veya devlet başkanının yer aldığı halk tarafından Belli bir zaman için ve belli yetkilerle sınırlandırılmış yetkiler veren belli kesimlerin yönetimine izin vermesine Cumhuriyet denir.

Cumhuriyet yönetim biçiminde egemenlik tamamen milletin elinde verilmiş belli kişi ve ailelerin yönetimde söz sahibi olmadı Sadece milleti kendisini yönetecek kişileri belli süreliğine ataması olarak halkın egemenliğine dayandığını ifade edebiliriz.


 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Cumhuriyet ve mi önce aklımıza elbetteki halkın kendi kendini yönetime gücüne sahip olması hak ve özgürlüklerini yeniliklerle ve inkılaplarla kullanılıyor olması ve özgür vatan topraklarında yaşaması gereken temel düşünce ve genel haklardan hepsini kapsayan bir yönetim biçimi olduğunu bilmekteyiz. Ayrıca Cumhuriyet demokrasi esas alır demokrasi sayesinde ayrım yapmaksızın tüm haklara tüm insanlar sahip olabilir Ayşe eşitlik içerisinde insanların bir arada tutan Cumhuriyet yönetimi en güzel yönetim biçimlerinden biridir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.