Ders Notları

“Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet” konulu bilgilendirici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe “Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Ulusal Bağımsızlık ulusun başka bir devlet tarafından iradesinin elinden alınması veya başka bir devletin aşka bir ulusun altında esaret yaşamadan kendi hür ve özgür iradesini özgürce kendi vatanı içerisinde yaşaması anlamına gelir.

Cumhuriyet hükmet başkanının halk tarafından bir süreliğine seçildiği egemenliğin millete bağlı olduğu bir rejim şeklidir.


“Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Bağımsızlık kelime olarak hiç kimseye bağlı olmayan, hiç bir kimse tarafından yönetilmeye hür, özgür yaşamak anlamına gelir.

Ulusal Bağımsızlık ise ulus olarak başka hiç bir ulusun devletin boyunduruğu altında olmayan esaret altında veya işgal altında yaşamayan başka bir devletin kanunlarının geçerli olmadığı kendi ulusunun kendi özgürce kararı ile kendi vatanı üzerinde yaşam hakkına denir. Cumhuriyet rejimi ise hükmet başkanının halk tarafından belli bir süreliğine seçilen yönetim rejimidir.

Egemenlik hakkı tamamen ulusa aittir. Ulus kendini yönetmesini istediği başkanını liderini seçimle başa getirir.eğer ki bu hizmetlerden hoşnut olmaz yönetimi beğenmez ise süresi dolan başkan diğer seçimi kaybederek yeni bir başkan devleti yönetmek için başa geçmiş olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.