Ders Notları

Türk dilini yabancı dillerin etkisinden korumak ve gelişmesini sağlamak için Cumhuriyet’in ilk yıllarında hangi çalışmalar yapılmıştır?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Türk dilini yabancı dillerin etkisinden korumak ve gelişmesini sağlamak için Cumhuriyet’in ilk yıllarında hangi çalışmalar yapılmıştır? Bugün aynı dil bilinciyle bu konuda bize düşen görevler nelerdir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Türk dilini yabancı dillerin etkisinden korumak ve gelişmesini sağlamak için Cumhuriyet’in ilk yıllarında 1932 yılında Atatürk tarafından Türk Dil Kurumu kurulmuş, üzerinde bilimsel çalışmalar yapılmıştır.
Bizlere düşen görev , Atatürk’ ün mücadelelerle kurmuş olduğu bu dili korumak ve yabancı kelimelerden koruyarak ilk halini muhafaza etmeye çalışmaktır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduktan sonra eğitim alanında çeşitli gelişmeler yapılmış ve her insanın eğitilmesi gerektiği esas alınmış ve eğitimin Bir ülkenin gelişmesine ve gelecek nesillere aktarılmasında ne kadar ülkenin katılacağı esas alındığı için eğitim alanındaki yenilikler muhakkak esas alınarak geliştirilmiştir. Dilimiz Türkçe dili ve 29 harften oluşan Latin harflerinden meydana gelen ve okunuşu ve yazılışı bir olan yazım kuralları noktalama işaretleri olan biri dildir. Türkçe dilimizi ve konuşmuş olduğumuz dili yabancı dillerden ve kelimelerden kurtarmak için yapılan çalışmalar ve milletin dikkat etmiştir çerçevesinde Türk dilinin esas yapısı korunmuştur.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.