Ders Notları

Osmanlı toplumunda yönetenler ile yönetilenler arasında hangi açıdan farklar bulunmaktadır?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı toplumunda yönetenler ile yönetilenler arasında hangi açıdan farklar bulunmaktadır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Osmanlı toplumunda yönetenler ile yönetilenler arasında hangi açıdan farklar bulunmaktadır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Osmanlı toplumunda yöneten kesim padişahın idari yetki tanıdığı devlet görevlileri vede askeri sınıftan oluşmaktadır. Yönetilen kesim ise reaya adı verilen halk kesiminden oluşmaktaydı.

Yönetilenlerle yönetenler arasındaki en büyük fark yönetenler devlete vergi vermezken yönetilen halk vergi vermekteydi.


Osmanlı toplumunda yönetenler ile yönetilenler arasında hangi açıdan farklar bulunmaktadır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Osmanlı toplumu yönetenler(askeri sınıf), yönetilen ler (reaya) olarak iki ye ayrılırdı. Yönetenler seyfiye sınıfı, İlmiye sınıfı ve kalemiyle sınıfı olarak üçe ayrılmaktadır. Yönetilen ler reaya dinine göre ikiye ayrılmaktadır, Müslümanlar ve gayrimüslimlerdir.

Bunun dışında yönetilen ler reaya yerleşim biçimlerine görende sınıflandırılırlar. Köylüler, şehirliler ve göçebe ler. Yönetenler askeri, idarisiyasi ve dini yetkilere sahip devlet görevlilerini. Yönetenler vergi  vermez.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Osmanlı devleti zamanında yönetim padişahlar tarafından yapılmaktaydı. Padişahların yardım eden vezirler Ayrıca paşalar vardı. Bunun yanında paşalara yardımcı olan ve en yakın destekçileri olan komutanlar ve askerler Ayrıca devlet yönetimine destek verirlerdi. Sarayın diğer işlerini yerine getiren bey yönetiminde yer işleri düzelten halk kesimi olarak bilinen sarayın temizliğine alışverişini geliri giderine ve birçok bakım ve onarımını yapan ilgili kesimlerde ve görevliler de vardı.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.