Ders Notları

Orta Asya Türk devletlerinde kadının toplumsal hayattaki yerini ve önemini ifade ediniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Orta Asya Türk devletlerinde kadının toplumsal hayattaki yerini ve önemini ifade ediniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Orta Asya Türk devletlerinde kadın ailede söz sahibi olduğu kadar siyasi ve ekonomik ilişkilerde de devlet yönetiminde söz sahibi durumdadır.
Eski Türklerde askerlik sadece erkekler için değil kadınlar için de geçerlidir. Çünkü Eski Türkler ordu millet anlayışı bulunmaktadır. Bir ülkenin tüm milleti aynı zamanda ordusu durumundadır.
Eski Türkler savaşçı bir millet oldukları için bu anlayış gayet doğaldır. Kadınlar çok iyi kılıç kullanır çok iyi ata biner ve güreşe bilirlerdi. Kadınlar savaşlara katılırlar ok ve yay kullanabilme kabiliyetleri yüksektir. Dünyanın ilk bilinen kadın hükümdarı yine bir Türk hükümdar olan Tomris Hatun’dur. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Orta Asya’da ve Türk devletlerinde kadının yeri ve sözü oldukça fazlaydı iş alanında ticaret alanda ve ekonomik alanda söz sahibi hem de çalışma imkânına sahip olur özellikle kadınların çeşitli alanlarda çalıştırılması ve söz hakkı olması önemsenen bir durum haline gelmişti. Kadınların Orta Asya’da ve Türk devletlerinde yeri ve önemi çok fazlaydı bu tarihte görebiliyoruz güçlü kadınlar başarılı kadınlar ve iş hayatında birçok başarı elde etmiş kadınlara tarihte gözlemleyebilir yoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.